7 En İyi Linux Masaüstü Ortamı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Linux masaüstü ortamınızı isteğinize göre güzelleştirebilir ya da farklı masaüstü ortamlarını kullanabilirsiniz. Bir çok Linux masaüstü ortamı denedim ve içlerinden ihtiyacıma en uygun olanını kullanarak belirledim.

Sizlere tanıtacağım 7 adet masaüstü ortamı ile siz de farklı Linux masaüstü ortamlarını deneyebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun olanını kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

 

 

7 – Unity

unity

Unity, Canonical tarafından geliştirilen bir Linux masaüstü ortamı. Gnome masaüstü ortamını baz alıyor ve Gnome uygulamalarını kullanıyor. İlk olarak netbooklar için geliştirilmeye başlanan Unity, Gnome’un 3. sürümü ile birlikte köklü değişikliklere gitmesi ve Ubuntu’nun bazı isteklerini kabul etmemesi sonrası Canonical tarafından Ubuntu dağıtımı için ana masaüstü ortamı olarak geliştirilmeye devam etti.

Çok fazla değişikliğe müsaade etmese de Ubuntu dağıtımı ile önyüklü olarak geldiğinden ve gelişmiş arama özelliklerinden dolayı tercih ediliyor.

 

6 – Gnome

gnome

Gnome, Ubuntu dağıtımlarından 2 sürümüne kadar kullanılıyordu. 3. versiyonu ile birlikte Canonical Ubuntu dağıtımı için Unity’e geçince Gnome masaüstü ortamını kullanan dağıtımlara geçiş yapan bir sürü kullanıcı oldu. Özellikle Debian ve Fedora bunların başında geliyor. Klasik görünümden uzak modern bir görünüme sahip olan Gnome masaüstü ortamı, Fallback modu ile eski donanıma sahip bilgisayarları da destekliyor.

 

5 – LXDE

lxde

Varlığı ve yokluğu belli olmayan, fazla sistem kaynağı tüketmeyen bir masaüstü ortamı. PIII işlemcilerle bile rahat çalışabilen bir masaüstü ortamı olması sebebiyle eski bilgisayarlara hayat verebilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

 

4 – Xfce

xfce

LXDE’den önce eski bilgisayarlar için tercih edilen Xfce’nin pabucu dama atılmış olsa da Linux Torvalds’ın Gnome’dan geçiş yaptığı masaüstü ortamı olması sebebiyle hala popülerliğini yitirmiş değil. Xfce 4.12 sürümü ile GTK3 eklentilerini de destekleyen Xfce, performanstan kaybetmeden güel bir Linux masaüstü ortamı arayanlar için bulunmaz kaftan. Xubuntu 14.04 ve 14.10 üzerinde son sürüm Xfce 4.12 nasıl yüklenir adlı yazımıza göz atarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

3 – Pantheon

pantheon

elementary OS ile hayatımıza giren Pantheon, biraz Mac OS2u andırıyor olsa da Mac OS arayüzünden daha fazla gelecek vaad ettiği ortada. Şu anda elementary OS ile benim de sürekli olarak kullandığım masaüstü ortamı olan Pantheon, dock kullanmayı seviyorsanız tercih edebilirsiniz. Çok fazla sistem kaynağı istememesi de eski bilgisayarlar üzerinde de kullanabilmenize olanak sağlıyor.

 

2 – MATE

mate

Linux Mint ile hayatımıza giren MATE Linux masaüstü ortamı, Gnome 3 sevmeyen kullanıcılar için oluşturulmuş bir masaüstü ortamı. Aslında bir Arch Linux kullanıcısı tarafından geliştirilen MATE, Linux Mint’in önyüklü masaüstü ortamlarından biri olarak kullanılmaya başlanınca herkes tarafından tanındı. Gnome 2’den çatallaşmış bir proje olarak devam ettirilen MATE, görünüm olarakta Gnome 2’ye benziyor.

 

1 – Cinnamon

cinnamon

Cinnamon da aynı MATE gibi Gnome 3’e karşı geliştirilen ve Gnome 3 altyapısını kullanan bir Linux masaüstü ortamı.

Hala geliştirilme aşamasında olan Cinnamon, MATE’den daha modern ve yeni bir arayüze sahip. Linux Mint ile önyüklü gelen Cinnamon, diğer Linux dağıtımlarına da kurulabiliyor.

Bu arada, 6 Basit Linux Komutu ve 5 Linux Özgür Eposta Uygulaması yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

3 thoughts on “7 En İyi Linux Masaüstü Ortamı

 • 4 Eylül 2015 at 15:31
  Permalink

  KDE üvey evlat mı?

  Reply
 • 4 Eylül 2015 at 16:31
  Permalink

  KDE üvey evlat mı?

  Reply
 • 19 Haziran 2016 at 00:02
  Permalink

  Fazla kaynak tüketse de şu listedekilerin çoğundan fazla özelleştirilebilir ve ayrıntılı olan masaüstünü unutmuşsunuz KDE

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir