Mac’inizin Masaüstünü Nasıl Temizlersiniz

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bilgisayarların en büyük dertlerinden biri şüphesiz ki masaüstünün dolması ve rahatsız edici dosyalar yığını hale gelmesidir. Bunu çözmenin binbir türlü yolu var ve Windows kullanıcıları zaten bunların hepsini her gün deniyor (çok fazla dosya…). Peki Mac kullanıcıları ne yapabilir? Bu konuda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir takım önerilerimiz var.

Masaüstü İkonlarınızı Klasörlere Yükleyin

Masaüstünüzün dosyalar yığınına dönüşmesini engellemek için belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı farklı klasörlere yükleyerek onları gruplandırabilir ve düzen içinde tutabilirsiniz. Klasörler birbiri ile alakalı belgeleri bir arada tutmanızı ve onlara kolay ulaşmanızı sağlar, ayrıca masaüstünüzde rastgele duran ikon yığınından daha hoş görünür.

  • Finder’ı açın.
  • Dosya seçeneğine tıklayın.
  • Yeni Klasör seçeneğini seçin (alternatif olarak “control+shift+n” kombinasyonunu da kullanabilirsiniz)

how-to-desktop

facebook müşteri hizmetleri
  • Bu işlem masaüstünüzde yeni bir klasör oluşturacaktır. Bu klasörü isimlendirin.
  • İstediğiniz dosyaları klasöre sürükleyin.

Bu işlemi dosyalarınızı düzenleme şekline göre birkaç kez daha tekrar ederseniz çok temiz bir masaüstü elde edebilirsiniz. Ama bunu beğenmediyseniz başka bir önerimiz de var.

Dosyalarınızı Otomatik Olarak Hizalayıp Sıralayın

Finder’ı sadece yeni bir klasör oluşturmak için değil, dosyalarınızı hizalayıp sıralayarak daha hoş bir görüntü kazandırmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için Finder’ın Dosya seçeneğinden Bak’a basarak Temizle ya da Sırala gibi seçenekleri kullanarak yapabilirsiniz.

  • Finder’ı açın.
  • Bak menüsünü açın.
  • Şuna Göre Temizle seçeneğini seçin.

how-to-desktop-2

  • Karşınıza “isim, tür, değiştirilme tarihi, oluşturma tarihi, boyut ve etiketler” kategorileri çıkacak. İstediğiniz kriteri seçin, Finder gerisini halledecektir.

İşte Mac’inizin masaüstünü temizlemek ve adama çevirmek bu kadar basit. Bundan böyle dosya yığınlarıyla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Apple ve iOS konusunda merak ettiğiniz tüm konular için http://www.elmadoktoru.com/ sitesini takip edebilirsiniz.

Kaynak: iMore

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir