Mafia III Ön İnceleme

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

İlk olarak 2002’de çıkan bir oyun vardı. Adı Mafia olunca konusu öyle yada böyle belli oluyordu. Herkesin ilgisini çekti çok duyuldu ve biz de bir deneyelim dedik. İşte o gün yeni bir efsaneye şahit olduğumuzu herkes ile birlikte anladık. Hikayesi ile birlikte tüm dünyayı kendine bağlayan Mafia içerisinde 1930’lu yıllarda geçen ve Tommy Angelo’nun hayatını konu edinen oyun çıktığı dönem için türünün tek örneğiydi. Uzunca bir süre oyunun devam versiyonunun çıkmasını beklerken ilk oyunun 4 yıl ardından yani 2006 yılında Mafia II’nin çıkacağı Leipzig Games Convention’da duyurulmuştu. Ne zaman çıkacağı belli olmayan Mafia II, duyurulmasından 4 yıl sonra satışa sunuldu.

Mafia ve Mafia II oyununun birbirinden bağımsız olması ise oyunun hayranlarını oldukça üzmüştü. Mafia II, İkinci Dünya Savaşı’na katılmış Vito Scaletta’nın hayatını konu alıyordu. Vito Scaletta gazi olarak geri döndüğünde hayat bıraktığı gibi değildi. Babası ölmüş ve ardında bir miktar borç bırakmıştır. Geriye kalanlar sadece yaşlı annesi ve kız kardeşidir. Eski arkadaşı Joe ile maceralardan maceralara koşan Vito’nun hikayesi Mafia II ile bitmeyeceği kesindi. Herkesin heyecanla beklediği Mafia III tanıtımı yapıldı ve sır perdesi açıldı.

Mafia III ilk olarak 28 Temmuz tarihinde Facebook üzerinden duyuruldu. Daha sonra Gamescom’da ayrıntılı bilgi verileceği söylenen oyun hakkında oldukça fazla dedikodu yayıldı. Gamescom geldi çattı ve Mafia III tanıtımına şahit olduk. Mafia III’ün yapımcı koltuğunda Hangar 13 bulunuyor. 2K Czech kapatılması ile Mafia III iptal oldu gibi söylemler ortaya çıkmıştı fakat yerini Hangar 13 alarak oyunun tanıtılmasında herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

Her ne kadar Mafia III yine bir önceki oyunla çok bir bağdaşlaşmamış olsa da oyunda zenci bir karakter olan Lincoln’un hikayesine ortak olacağız. Küçük yaşlarda yetim kalan Lincoln kendine bir aile ediniyor ve onlarla yaşamaya başlıyor.  Lincoln de benzer olarak Vietnam savaşına katılıyor ve savaşı atlatıp New Orleans’a geri dönüyor.  Geri döndüğünde ailesini İtalyan mafyasının katlettiğini öğrenince intikam almak için yemin ediyor. Hikayenin New Orleans’ta 1960’lı yıllarda geçecek olması bence biraz Mafia tadından koparmışa benziyor. Hatta şöyle diyelim oyun başka bir isimle çıksaymış kimse Mafia’nın kopyası demeyebilirmiş.

facebook müşteri hizmetleri

Yayınlanan videolar ve görselle üzerinden anlayabileceğimiz kadarıyla yöneteceğimiz karakter olan Lincoln biraz şiddete meyilli bir karakter olacak. Dev gibi olan şekilli bıçağı ile tek başına mekanlar basacak olan Lincoln insanları oyun içerisinde doğrayıp biçen bir mafya lideri olmaya adım adım ilerleyecek. Daha önce bashettiğimiz gibi ailesini kaybeden ana karakterimiz yeni bir aile kurmaya çalışıyor ve bir şekilde Vito ile karşılaşıyor. Vito , eski karizmasından hiç ödün vermeden karşımıza çıkıyor. Birazda yaşlığından olsa gerek durgunlaşmış gibi görülen Vito, Mafia III’ün önemli karakterlerinden olacağa benziyor.

Oynanış videolarını izlerken daha çok fikre sahip olduğumuz oyun hakkında şunu söyleyebiliriz ki araba kovalama sahnelerinde umuyoruz ki videolardaki gibi tek bir hareket ile birlikte arabaları sağa sola savurup patlatamayız. Eğer videoda olduğu kadar basit olursa bence iyi bir durum olmaz. Özellikle Mafia II’deki araba sürüş dinamikleri oldukça gerçekçi ve güzeldi. Eminim ki bir çoğunuz da oyunun bitmesine rağmen arada bir oyuna girip araba sürmüşlüğünüz olmuştur. Mafia III’te ise araba sürüşü biraz daha aksiyon içerikli arcade tarzına yaklaştırılmış gibi gözüküyor. Bazı söylentilerde ise tüm oyun aynı araba sürüş dinamikleri gibi gerçekçi bir Mafia hikayesinden yana daha aksiyon yönüne kaydırılmış olabilir. Tabi her ne kadar gerçekçilikten uzak olacak söylentileri çıksada oyunda  yenilikler olacak. Mesela bir suç mahallinden geçerken polislerin bizi uzaklaştırması gibi bir olay gözüme çarptı. Umarız daha fazla yeniliklerle karşımıza çıkar.

Oyun hakkında yalnızca bir oynanış videosuna sahip olmamız sebebiyle ayrıntılı bilgilere sahip değiliz. Lincoln’un hayatı ile Vito’nun hayatı birbirine pek benzerlik göstermemiş olsa da yada yeni karakterimiz Lincoln biraz daha şiddet meraklısı bir genç gibi gözükse de oyunun kendini oynatacağına da eminiz. Senaryo olarak derin bir yapıya sahip olan Mafia serisi birçok oyuncu tarafından bekleniyor. 2016’da çıkacağı söylenen Mafia III hakkında henüz kesin bir tarih verilmiş değil. Oyunun tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir