Mark Zuckerberg ve Steve Jobs’ın İlginç Ortak Özelliği

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Gelen sorulardan bir tanesi ise “Mark Zuckerberg neden hep aynı gri renk t-shirt’ü giyiyor?” sorusuydu.

Mark Zuckerberg ise şunlardan bahsetti, ne giyeceğini seçmek, kahvaltıda ne yiyeceğini düşünmek gibi küçük kararların bile hayatımızda enerji harcayan şeyler olduğunu ve insanı yorduğunu belirtti ve ardından Facebook CEO’su olarak Zuckerberg, Facebook gibi büyük bir topluluğun yönetimi ve Facebook’un dünyayı birbirine bağlamak amacıyla çözülmesi gereken çok daha büyük problemler olduğunu ekleyerek cevabını da vermiş oldu.

mark

facebook müşteri hizmetleri

Steve Jobs da (belki hatırlayanlarımız vardır ve anımsayacaklardır) sürekli olarak siyah renk balıkçı yakalı trikolarıyla karşımıza çıkardı.

steve

Apple mağazalarında çalışanlar da standart mavi renkli t-shirt’ler giymektedir. Steve Jobs’ın şöyle bir anısını sizlerle paylaşalım:

Steve Jobs 80’li yıllarda Japonya’ya bir ziyaret yapmış ve Sony’nin başkanı Akio Morito ile görüşmüştü. Ve ondan önemli bilgiler almıştı. Fabrikada herkesin aynı kıyafetleri giydiğini fark eden Steve Jobs bunun neden böyle olduğunu merak etmiş ve şöyle bir yanıt almış. Sony’den Japonya’daki savaş yılları sonrasında yaşanan kıtlık sebebiyle, şirketlerin çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıtılmış ve bu da sonrasında bir gelenek haline dönüşmüş. Üstelik bu durum şirketin imzası niteliği taşımaya da başlamış. Ve ayrıca işçilerin böyle işe gelmesi bütün odaklanmalarının tamamen işlerine yöneltmesini de sağlamış.

Aslında daha geniş bakarsak teknoloji uzmanları bu konuda pek de yalnız değil. Albert Einstein da sürekli olarak giydiği gri takım elbiseleri ile hatırlanmakta ve günümüze bakarsak birçok moda ve müzik insanı diğer ünlülerden bazıları benzer şekilde giydikleri aynı kıyafetlerle meşhur.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir