MasterCard: Biometrik Güvenlik Gelişiyor !

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Her geçen gün artan siber dolandırıcılık ve hırsızlık yöntemleri bir yandan da güvenli ödeme seçeneklerinin geliştirilmesi için şirketleri zorluyor. Şirketler ise eşsiz olan biyometrik özellikler üzerine yoğunlaşıyor.

MasterCard geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamaya göre şirket akıllı telefonlarımızla çektiğimiz selfie’lere dayalı bir özellik geliştiriyor. Selfie’lerimizden yüz haritamızı çıkartan ve bunu bir koda dönüştüren sistem yakında kullanacağımız bir ödeme yöntemi olacak.

MasterCard günümüzde güvenli ödeme için hala şifre kullanmak zorunda ancak yakın zamanda bu yöntem test aşamasına girecek. Önümüzdeki aylarda 500 kullanıcı bu yöntem için seçilecek ve sistem testi başlayacak. Şirket aynı zamanda sesli tanıma yöntemiyle de ödeme üzerine çalışmalar yapıyor.

Ekim 2014 itibariyle Apple, Touch ID sistemiyle mobil ödeme teknolojisine geçmişti. Paypal ise bazı Samsung cihazlar üzerine parmak izi çalışmalarını geliştirmişti. Sonuç olarak her geçen gün biyometrik izimiz hayatımızın daha çok alanında yer almaya başlıyor.

Kimsenin aptal şifreler ve pinler hatırlamak zorunda olmayacağı bir gelecek hayal edin.

facebook müşteri hizmetleri

biometrikiç

Biyometri’nin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği

Şirketler şu an tam gazla güvenlik ihlallerine karşı yöntemler geliştirmeye çalışıyor ve çoğu eşsiz kimliğimizle ilgili.

1665 yılında Marcello Malphighi adında bir adam parmak izinin tamamen eşsiz olduğunu keşfetti.

1880’de bir İskoç Cerrah parmak izlerinin kimlik tespiti için nasıl kullanılabileceğiyle ilgili bir yazı yayınladı.
1994 yılına gelindiğinde, John Daugman iris taraması üzerine ilk cihazı ve algoritmayı geliştirdi ve patentini aldı. İris eşsiz desenlerden oluşuyor.
Birkaç yıl sonra, Almanya’nın Bochum Üniversitesi’nden Christoph von der Malsburg mükemmel olmayan fotoğraflardan yüz eşleştirmesi yapabilenZNFace’ olarak bilinen bir sistem geliştirdi.
Günümüzde en yaygın biyometrik tanıma yöntemleri parmak izi, avuç, iris, yüz ve ses tanımasına dayanmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir