MediaTek Helio X30 Özellikleri Gözüktü

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Akıllı telefonlar için güçlü işlemciler üreten firmalar tıpkı telefonların amiralleri gibi onlarda kendi güçlü işlemcilerini tanıtmaya devam ediyorlar. Hatırlarsak, geçtiğimiz günlerde Qualcomm yeni işlemcisi Snapdragon 820 modelini tanıtmıştı. Qualcomm Snapdragon 810 modelinin ısınma sorunlarından dolayı istediği başarıyı elde edememiş ve gelişmiş 820 işlemcisini tanıtmıştı. Şimdi ise MediaTek tarafından güçlü işlemci Helio X10 tanıtılmasının ardından gelişmiş teknolojilere sahip üst model Helio X30’un özellikleri belli oldu. Yeni işlemci 2015 sonunda çıkışını gerçekleştirecek ve ilk 10 çekirdekli işlemci Helio X20’den daha üst seviye olacağı belli oldu.

facebook müşteri hizmetleri

İlk 10 çekirdekli Helio X20 modelinden önce çıkartılan Helio X10 modeli daha çok orta segment akıllı cihazlar için çıkartılmıştı. Şimdi ise özellikleri belli olan Helio X30 modeli hem üst seviye hemde orta seviye cihazlara hitap ederek önceki her iki modelininde yerini alacak. Helio X30 işlemcisinin sızdırılarak belli olan özelliklerine gelirsek, bu işlemci 2.5 GHz Cortex A72, 2 GHz Cortex A72, 1.5 GHz dual Cortex A53 ve 1.0 GHz Cortex A35 çekirdeklerine sahip olarak gelecek. Bu çekirdekler ile 10 çekirdek gücünde gelecek Helio X30 modeli tıpkı X20 gibi olacak.

Ayrıca antutu sıralamasında Helio X20 modelinin Helio X10’a göre %40 daha fazla puan aldığını hatırlatalım. MediaTek tarafında çekirdek sayıları artarken Qualcomm tarafında ise Snapdragon 810 modelinde 8 çekirdek bulunurken, yeni tanıtılan 820 modelinde ise 4 çekirdek bulunuyor ve buda Quallcomm’un çekirdek sayısında azalmaya gittiğini gösteriyor. Bakalım işlemci rekabetinde Quallcomm’un Snapdragon’umu yoksa MediaTek’in Helio’umu lider konumunda olacak göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir