Merkür’ün Dünya ile Güneş Arasında

facebook android iphone ayarlari

Merkür’ün Dünya ile Güneş Arasında
5 - 1 OY

Merkür’ün Dünya ile Güneş Arasından Geçişi

1462782698_tutulma
Merkür’ün Dünya ile Güneş arasından geçişini canlı izlendi.
Merkür Güneş’in yanından geçecek ve bu Dünya çapında izlenebilecek.
Bildiğiniz gibi Merkür, Güneş Sistemi’ne en yakın gezegen ve bugün Merkür Güneş’in önünden geçecek. Bu geçiş Dünya çapında bazı bölgelerden de görülebilecek. Türkiye’de de gözlemlenebilecek Merkür geçişi, Ankara’da 14.12, Antalya’da 14.25’te izlenebilecek. Bu durum akşam saat 20.00 gibi son bulacak ve bu saate kadar görülebilecek.
merkur
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi (TUG) Müdür Vekili Prof. Dr. Halil Kırbıyık’ın yazılı açıklamasına göre, bu olay başladıktan birkaç dakika sonra Merkür diski güneş diskinin tamamen içine girmiş şekilde görünecek.
merkur-gunes
Geçiş esnasında Merkür’ün diski Güneş’in diskine göre çok küçük kalacağı için gözlük kullanılsa bile tutulma gözle fark edilemeyecek. Geçişi gözlemleyebilmek için mutlaka özel üretilmiş Güneş filtresine sahip teleskoplar kullanılması gerekiyor. Eğer filtresiz dürbün, teleskop ve benzer optik bir aletle Güneş’e doğrudan bakarsanız, göz retinası ciddi zarar görebilir.
Merkür’ün bir sonraki geçişi 11 Kasım 2019 tarihinde olacak. Daha sonraki tarihler ise 13 Kasım 2032, 7 Kasım 2039 ve 7 Mayıs 2049 olarak belirtildi.
fft1_mf1069693

Eğer bu geçişi izlemek istiyorsanız, aşağıdaki videoda canlı olarak izleyebilirsiniz.

 

Müşteri hizmetleri

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir