Türkiye’de Minecraft Yasaklanacak Mı ?

facebook android iphone ayarlari

Türkiye’de Minecraft Yasaklanacak Mı ?
4 - 1 OY

Minecraft, Türkiye’deki durumu ile dikkat çekiyor. Hepimizin aklında “Türkiye’de Minecraft Yasaklanacak Mı ?” sorusu var.

Özellikle içerdiği şiddet nedeni ile Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı tarafından tüm dünya üzerinde yüz milyondan fazla oyuncu bulunan oyunun kabahatleri saymakla bitmiyor!

Tekli oyuncu modunda oynandığında sosyal izolasyona, çoklu oyuncu modunda oynandığında ise oynayan çocukları sosyal risklere karşı açık bir hale getirdiği iddia edilen Minecraft’ın ülkemizde yasaklanması istendi.

özellikle oyuncuların “yaratıcı” yönünü geliştiren oyunun, İngiltere’de bazı okullar da eğitim amaçlı kullanıldığını ayrıca eklemek istiyoruz.

Türkiye’de Minecraft Yasaklanacak Mı ? Neden Yasaklanıyor ?

Minecraft oyununda bir nevi hayatta kalma mücadelesi ile başlanırken, oyunun geçtiği alandan toplanan materyaller ile binalar inşa etmek mümkün. Neredeyse bütün oyunlarda olduğu gibi de düşmanlar mevcut ki bu düşmanlar, zombi, iskelet, jel küp gibi insana benzemeyen ve günümüzün dijital lego dünyası sayılan oyunda piksel piksel gördüğümüz düşmanlar olduğunu da ekleyelim.

Aile ve Sosyal Politikalar başkanlığının açıklamasın ise aşağıda okuyabilirsiniz.

“Türkiye’de Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.

Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.

Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.

facebook müşteri hizmetleri

Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.”

Bu açıklamalar okuduktan sonra aklımıza gelen ilk soru diğer oyunların şiddet içerip içermediği, diğer oyunlarda öldürme olup olmadığı oldu! Dünyaca ünlü yaşam simülasyonu oyunu Sims’te bile opsiyonel olarak “insana” daha çok benzeyen Sim’leri öldüre biliyorken! Minecraft’in neden şiddet içerikli bulunduğunu anlamış değiliz.

Bu durum karşısında sessizliğini koruyamayan Mojang ise bir açıklama yapmaktan kendisini alamadı.

minecraft-dusmanlar

Mojang Türkiye’de Minecraft Yasağıne Ne Diyor?

GamesBeat’in sorularını yanıtlayan Mojang bu konu hakkında açıklama yaptı.

“İnsanlar, arkadaşlarıyla beraber hiçbir kısıtlama ve sınır olmadan Minecraft dünyasını ve Minecraft dünyasına ait elementleri olabildiğince özgür bir şekilde keşfedebilirler. Biz oyuncuları beraber oynamaya teşvik ediyoruz ve oyun içinde yapılar inşa etmelerini sağlayarak, onların yaratıcılıklarını olabildiğince özgür bir şekilde sergilemesini bekliyoruz. Evet, Minecraft dünyası tehlikeli bir yer olabilir; korkutucu tabiatı gereği, geceleri haritayı yaratıklar basıyor ve kendinizi korumaya çalışıyorsunuz. Eğer bunu sakıncalı buluyorsanız yapmanız gereken şeyler; oyunu Creative Mod’da (Yaratıcı Mod) açmak veya oyuna başlarken ayarlardan Peaceful’u (Barışçıl) seçmek. Bu iki seçenekle de canavarlar oyun dünyasının dışında kalıyorlar.”

Minecraft’ın akıbeti henüz belli değil. Fakat eğer yasaklanırsa minecraft.net sitesine de Türkiye’den erişim engellenecek. Aynı zamanda oyuna yasak getirilerek satın alımı da resmi olarak durdurulacak.

Bu arada, Zula Karakterleri Türk Dizilerinden! ve League Of Legends Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Finalleri haberlerimize bir göz atmayı da unutmayın.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir