Modeminizdeki WPS Açığı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Her gün daha yeni özellikler eklenen modemlerimizde bulunan WPS özelliği her ne kadar yararlı olarak gözükse de bu özellik bazı modemlerde yan komşunuzun 12 yaşındaki çocuğuna şifreyi eliyle de veriyor olabilir. Aslında bu temel olarak bir açık değil ancak modemlerinizi üreten firmanın sadece uğraşıp her modeme farklı WPS pini vermek yerine kendi firma olarak belirledikleri pin kodunu koymasından kaynaklanıyor. Yakın zamana kadar Windows tabanlı tarayıcalara karşı savunmasız olmayan bir özellik olsa da yakın zamanda Windows tabanlı “WPS Cracker” programları çıkmış bulunmakta. Peki nedir bu WPS açığı .

Wi-Fi Protected Setup

WPS’nin açılımı Wi-Fi Protected Setup olup Türkçede Wi-Fi Koruma Kurulumu olarak adlandırılır. Bu çoğunlukla modeminizin şifresini unuttuğunuzda kullanılan bir özelliktir. Bu özelliğin iki kullanım alanı vardır.

facebook müşteri hizmetleri

1- Bu yöntemde modeminizin arka tarafında bulunan WPS düğmesi devreye girer. Bilgisayarınızda ya da telefonunuzda çoğunlukla WPS tuşu olarak adlandırılan kısıma girmeniz gerekiyor. Buradan sonra ekranınızda “Yönlendiricinizdeki Wi-Fi korumalı kurulum butonuna dokunun. Bu, WPS olarak adlandırılabilir.” gibi bir mesaj göreceksiniz. Daha sonra modeminizden bu tuşa dokununca beş altı saniye sonra cihazınız Wi-Fi ağınıza bağlanacaktır. Görüldüğü gibi size bahsedeceğim açık bunda pek de geçerli değil.

2- Bu yöntemde ise size bahsettiğim bu açık devreye giriyor. WPS açığı. Karşı tarafta sizin ağınıza bağlanmayı deneyen birisi için sadece sizin modeminizin WPS numarasını bulmak ve de cihazlarındaki WPS Pin kısmına bunu girmek. Sizin ruhunuzun bile duymayacağı sürede ağınıza girebilirler ve bu onlar için sadece bir iki tıklamaya bedeldir. Peki bu açığı nasıl kapatacaksınız?

İlk olarak 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 adreslerinden birinden Modem Arayüzünüze bağlanmanız gerekmekte. Buradaki şifrenizi bildiğinizi varsayıp Modem Arayüzüne bağlandığınızdan sonraki adımlarınıza geçiyorum. Modem Arayüzünde menü kısmından “Kablosuz Ağ>WPS” yolunu takip ediyoruz ve “WPS aktif” yazısının yanında duran tik işaretini kaldırıyoruz. Ayrıca modeminize bir şekilde sızıldığını da düşünüyorsanız şifrenizi değiştirmek karşı tarafın otomatikman ağınızdan çıkarılmasıyla sonuçlanacaktır. Yani sadece WPS açığını kapatmanız yetmez. Bu işlemlerden sonra modeminizi yeniden başlatmak en sağlıklısıdır ancak isterseniz yeniden başlatma işlemini pas geçebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir