Modern Zamanın Eski Savaşları Rome Total War

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Hayatıma Medieval oyunu ile giren total war serisinin bir parçası olan ROME:Total War üzerinde çok konuşulcak bir yapıt.

Strateji oyunlarını hep sevmişimdir ve çoğunu oynamışımdır ama Total War serisinin bendeki yeri ayrıdır. Medieval’ı nerdeyse hergün en az bir saat oynardım daha sonra bir arkadasım bana Rome Total War’ı hediye etti. Aslında oyuna çok yabancı degildim, konusu hakında bilgim vardı ve isim de yabancı degildi. Sadece oyunu bir yerden temin edip oynamamıştım belki de bu benim üşengeçliğimden kaynaklanıyordur.

Başlıkta dedigim gibi ”Modern Zamanın Eski Savaşları”. Bildiğiniz gibi şu anda yaşadıgımız dünyada artık savaşlar insan gücüyle değil, beyin ve para ile oluyor. Dikkat ederseniz zaten günümüzü ele alan strateji oyunları azdır, genellikle geçmişi ele alırlar. Bu türde bulunan en önemli oyunlardan biriside Total War ailesinin fertlerinden Rome Total War’dır. Gerçekten zevk alınarak oynanacak bir oyun, bunun yanında size bilgi ve kültür açısından birçok şey katabilir. Oyun aynı zamanda bir çok yerde simülasyon olarak da kulanılmıştır. History Channel’ın hazırladıgı belgeselerde kullanılan görüntüleri örnek olarak verebiliriz.

Oyuna ilk giriş yaptıgımızda size üç tane devlet (daha doğrusu hanedan) arasında seçenek yapma hakkı veriyor. Bu hanedanlar Roma (S.P.Q.R) Senatosunun üç koludur. Bunlar Julii, Brutii ve Scipii hanedanlarıdır. Aslında Brutii ve Scipii gerçek dışıdır çünkü bu iki hanedanlık tarih aktörlerinden esinlenerek yaratılmıştır. Julii ise Jül Sezardan esinlenilmiştir. İlk oyuna girdiğimde ilk seçtigim hane Julii oldu. Hanedanların her birinin yayılma politkaları farklı. Mesala Julii hanesi Britanya tarafında doğru ilerleyiş içinde. Brutii Mora, Anadolu ve Asya’ya doüru; Scipii ise Afrika’ya doğru ilerleyiş çabasındadır. Bu üç hanedan aralarında müttefiklerdir ve birlerine zarar vermeden bu politikaları diger devletlerle mücadele ederek başarıya ulaştırma çabasındadırlar. Bu hanedanlardan birini alarak onların bu politiklarını doğru stratejiler ve planlamalarla başarıya ulaştırabilirsiniz. Aslında burada önemli olan oyunu anlamak ve devletlerin amaçlarını doğru analiz etmek.

facebook müşteri hizmetleri

rome total war

Oyunda Yunan, Mısır, Kartaca ve Barbar kültürlerine bağlı bir çok devlet vardır ve bunlarla ister Roma Senatosuna yakın durup diğer devletlerle mücadele edip topraklarınızı genişletebilirsiniz, ister Roma’ya da karşı durarak diger devletlerle ittifak kurabilirsiniz yada iki tarafla da mücadaleye girebilirsiniz. Tabi bu biraz zor, dengeleri kuramazsanız kısa sürede bir çöküşe geçebilirsiniz. Aynı zamanda oyunda halkın mutluluğuna, refah seviyesine ve ekonomiye dikkat etmeniz gerekmektedir, bunlara dikkat etmezseniz başınızda her zaman bir asiler tehdidi olacaktır. Bunlar sürekli bir yerlerden bitebilirler, oyunda en çok çektigim kişilerdir. O sebepten halkınıza önem verin ve ekonominizi bozmayacak bir şekilde şehirleriniz geliştirmeye özen gösterin.

Oyun haritasından da bahsedecek olursak batının en uç noktası, günümüzdeki adıyla Portekiz’den doğudaki Arabistan’a kadar uzanmaktadır. Yukarıya doğru çıktığımızda Brintanya’nın, aşağıya doğru indiğimizde ise Kuzey Afrika’nın bir bölümü alınmıştır. Oyun, isminden de anlaşılacağı gibi Roma üzerine kurulmuştur.

Yazan: OKTAY KARA

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir