Mozilla’dan Tartışma Yaratacak Uygulama: Stumbler

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

mozilla servis2

Mozilla‘nın Android işletim sistemine sahip cihazlar için yeni Stumbler uygulaması temel olarak şu işe yarayacak: Wi-Fi erişim noktalarından ve temel istasyonlarından verileri alarak Mozilla’nın konum hizmetlerinde işe yaranmasını sağlayacak ve böylece GPS bilgilerini toplayacak.

facebook müşteri hizmetleri

Daha önce Google ve Apple benzeri bir iş yapmış ama başları bu yüzden çok ağrımıştı çünkü haklı olduklarını kanıtlamak için uzunca bir yasal savaş döneminden geçmişlerdi. Mozilla Location Service üzerinde Ekim 2013’ten beri çalışan Mozilla elbette ki bu durumdan haberdardır diye düşünülüyor.

Mozilla’nın yeni Android uygulaması konum bilgilerini milyarca kişinin kucağına sunma potansiyeli ile bu işi yeni bir kritere taşıyor. Mozilla, uygulama kullanıcılarından Mozilla firması haritasında kapsanmayan yerlere giderek “hizmetin isabetini yükseltmelerini” istiyor. Uygulama harita az gidilen bir yer varsa kullanıcıları oraya davet ediyor. Bu arada Mozilla, SSID isimlerinin sonuna “_nomap” ekleyerek Stumbler’ın kaydı dışında kalınabileceğini gösteriyor.

Mozilla başka firmaların da bu yaklaşımı kullandıklarını göstererek kendini haklı olma yönünden hemen hemen haklı çıkarmış sayılıyor. Google konum toplama işini gizli yürütmüş ve geçmişte sorunlar yaşamıştı. Ancak Mozilla, Stumbler’ın sadece herkesçe görünür bilgileri topladığını ve bu bilgileri telefonda kısaca bir süreyle tuttuğunu da belirtiyor.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir