NASA ile Mars’ı Sanal Olarak Dolaşın!

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

NASA, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak herkesin sanal gerçeklik ile Mars’ı dolaşabilmesine olanak tanıyacak. İşte NASA’nın o projesi. Sanal gerçeklik, hayatımıza hızla girmeye devam ediyor. Piyasada sanal gerçeklik teknolojisini yaşayabileceğiniz birçok sanal gerçeklik gözlüğü bulunuyor. Bu gözlükler sayesinde insanlar, hiç bulunmadıkları gerçek ya da sanal bir ortamda, sanki gerçekten oradaymışçasına dolaşabiliyorlar.
NASA, yakın zamanda piyasaya sürülecek olan The Oculus Rift ve HTC Vive gözlükleri için bir proje geliştiriyor. Bu proje, oynanabilir bir Mars görevi olacak.

facebook müşteri hizmetleri

Bunun için MIT öğrencisi Sydney Do ve Florida tabanlı medya kuruluşu Fusion ile çalışan NASA, bu gözlüklerden edinen son kullanıcıların kendi oturma odalarını Mars’a çevirebilecek bir yazılım hazırlıyor.
Sydney Do’nun daha önce Mars hakkında hazırladığı görev koşulları ve fizibilite çalışmasından çok etkilenmiş olan NASA, bu çalışmayı projede esas alarak, bir astronotun gözünden Mars’ta yürümek nasıl olur, onu gösterecek.
Son kullanıcılara, Mars deneyimini tam anlamıyla yaşatabilmek için, oyun geliştiricileri proje için işe alınıyorlar. Söylentilere göre, NASA, bu proje içerisinde oynanabilir bir görev hazırlıyor.

Bu görevde Mars’ın yüzeyinde kullanılabilecek bir keşif aracının olması da bekleniyor.
Bu konudaki en dikkat çekici nokta ise, Mars’ın kullanıcılara dijital dünyada oluşturulmuş, sanatsal bir ortam yerine gerçekten Mars’ın nasıl olduğunun gösterilecek olması.
Eğer her şey beklenildiği gibi giderse, NASA’nın bu projesi 2016’nın sonlarında son kullanıcılara sunulacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir