Nerede O Eski Organik Zekalar

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bu yılın en popular konularından biri şüphesiz yapay zekadır. Öyle ki son iki senedir film sektöründe bile yükselişte bir konu. Eğer siz de bizim gibi filmlerin, geleceğin birer önizlemesi olduğunu düşünenlerdenseniz, yapay zekanın çoktan ilerlediğini sezmişsinizdir. Alan Turing filminin çekilişi ve geçen sene Turing testini kırdığı söylenen yapay zeka… Bu kadar komplo teorisi şimdilik yeter diyip, ortamdan sessizce uzaklaş R2D2!

Bildiğiniz gibi Turing testi ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing tarafından ilk olarak evren boşluğuna atılmış ve daha sonra dalgalanarak büyümüştür. Testin amacı bir makinenin düşününebilmesinin mümkün olup olmadığını yoksa sadece simulasyondan mı ibaret olduğunu anlamaya çalışmaktır.

Bu test geçen sene, kendini 13 yaşında Ukraynalı bir erkek olarak tanıtan “Eugene Goostman” adlı bilgisayar programı tarafından kırıldığı belirtildi. Alan Turing’in ölümünün 60. Yıl dönümünde. Eugene’nin sadece bir “chatbot”olduğu da çoğu çevre tarafından kabul edilmiş.

facebook müşteri hizmetleri

Bu sene ise yeni haber Çin’den geldi . Daha önce de imaj tanımada Google’la kapışan ve her geçen gün efsanevi çalışmalar ortaya çıkaran Çinli bilim insanları yine şaşırtmadı.
Çinli araştırmacılar tarafından tasarlanan bu yeni bir yapay zeka programı, sözlü IQ testinde, doktora seviyesinde kişilerin de bulunduğu bir grup gönüllüyü testte geçmeyi başardığı ve hatta insani seviyeye bir adım daha yaklaştığı söyleniyor. Bilimsel kaynaklarda haber olarak henüz çıkmamış bu son bilginin ayrıntılarını buradan inceleyebilirsiniz.

Ancak test sadece tek tip zeka üzerinde çalışabiliyor. Yapay zekanın, hileli sorularla kolayca yanıltılabilir oluşu, halen duygusal ve sezgisel zeka ölçümünde IQ testlerinin en iyi yol olmadığını gösteriyor. Yine de yazılımın konuşma ve yazılı testlerde ilginç sonuçlar elde ettiği, karşılıklı sohbet sırasında nerdeyse gerçek bir insan izlenimi bıraktığı da kaydedilmiş. Gelişmeler gösteriyor ki, muhakeme yeteneği gelişmiş yazılımlara tanık olmamız çok uzak bir zamana tekabül etmeyecektir.

Apple’ın “Siri” ve Microsoft’un “Cortana” yazılımları hali hazırda hayatımıza nüfus etmiş daha düşük seviyelerde yazılımlar. Çok çok uzak olmayan bir zamanda, içinde bulunduğumuz gezende, inanıyoruz ki herkesin bir “Samantha”sı (bkz: http://www.imdb.com/title/tt1798709/) olabilir. Biz de nerede o eski organik zekalar diye sanal ovalarda hayıflanıyor olabiliriz.
“Belki de bazılarımızın Sam…” Git kahve doldur R2D2!

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir