Nintendo CEO’su Satoru Iwata Hayatını Kaybetti

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Nintendo’nun efsane olmuş CEO’su Satoru Iwata, gece geç saatlerde hayata gözlerini yumdu.

Daha önce Nintendo’ya bağlı olan HAL’de programcı olarak çalışan ve EarthBound ile Kirby gibi efsane serilerde çalışan, 2002’den beri de Nintendo Japonya’nın başkanlığını ve CEO’luğunu yürüten Satoru Iwata, Nintendo’nun bugünkü imajını yaratan isim oldu. Wii ve 3DS konusunda yaptığı başarılı hamleler ile şirketin kasasını para ile dolduran Satoru Iwata, Nintendo karakterlerinin konsola etkisini değiştirerek de şirketin bugünkü yerinin mimarı oldu.

facebook müşteri hizmetleri

55 yaşında hayatını kaybeden Satoru Iwata, 2013’ten beri çeşitli ameliyat ve tedavilere girerek şirketin E3 ve Gamescom gibi önemli konferanslarını kaçırıyor, bunun yerine Nintendo’nun sıklıkla yayınladığı dijital Nintendo Direct etkinliklerinde yer alıyordu. Bu seneki E3 konferansında da yer almayıp yerini Nintendo Amerika başkanı Reggie Fils-Aimé’ye bırakan Iwata, E3’teki kukla gösterisindeki kendi kuklasının seslendirmesini yapmıştı. Iwata’nın ölüm nedeni olarak ise safra büyümesi olarak belirtiliyor.

Özellikle şirketi hiçbir zaman köklerinden koparmayarak başarıya ulaştıran Satoru Iwata, kendinden önce gelen Nintendo başkanı Hiroshi Yamauchi’yi aratmayarak onun mirasına sadık bir şekilde şirketi yönetmişti. Onun gidişinden sonra şirket nasıl bir yol izler, ya da eski başarısını devam ettirir mi bilemeyiz; tek bildiğimiz, artık Nintendo için hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı.

Oyun dünyasına yaptığı katkılar ile Iwata hiçbir zaman unutulmayacak bir isim olacak, mekanı cennet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir