NVIDIA’dan Yeni Nesil Güçlü Mobil İşlemci

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dünyanın en ünlü grafik işlemcisi üreticilerinden olan NVIDIA, yeni nesil 64-bit mobil işlemcisini duyurdu.

NVIDIA‘nın yeni nesil 64-bit işlemcisi NVIDIA Tegra X1, masaüstü bilgisayar ve yeni nesil konsolların performansını, akıllı telefonlara ve tabletlere taşımayı hedefliyor.

Maxwell işlemcinin mimarisini kullanan NVIDIA Tegra X1, sekiz adet Cortex CPU çekirdeğini içerisinde bulunduruyor. Bu çekirdeklerden 4 tanesi 2MB L2 cache ile birbirine bağlanan Cortex A57 olarak karşımıza çıkıyor. Geri kalan 4 çekirdek ise 512 KB L2 cache’e sahip Cortex A53 olarak geliyor.

facebook müşteri hizmetleri

nvidia

Tegra X1‘in saniyedeki kayan nokta işlem kapasitesi 1 teraflop olarak duyuruldu. Xbox One konsolun 1.3 teraflop, Playstation 4‘ün ise 1.84 teraflop gücünde olduğu düşünülürse, yeni nesil işlemcinin, küçük boyutuna rağmen, ne kadar güçlü olduğunu görebilirsiniz.

4K Ultra HD videoları 60 fps hızında oynatabilecek olan Tegra X1, Unreal Engine 4, DirectX 12, OpenGL 4.5, CUDA, OpenGL 3,1 ve Android Extension Pack standartlarını destekleyecek.

2015 yılının ilk yarısında piyasaya çıkacak olan tablet ve akıllı telefonlarda görmeye başlayacağımız Tegra X1, ileride akıllı otomobil sistemlerine de entegre olma desteğini getirmeyi planlıyor.

Mobil işlemcilerin düşük hesaplama kapasitesi yüzünden büyük ekranlarda kullanılamadığı günler geride kalıyor gibi gözüküyor. Bu yeni nesil mobil işlemcinin akıllı telefon dünyasına ne gibi etkileri olacağını yakında göreceğiz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir