Okullarda Minecraft Dersi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dünya’nın dört bir yanındaki milyonlarca kişinin oynadığı ve bağımlılık yaratan oyunlardan birisi olan Minecraft oyunu, bir saat içinde milyonlarca oyuncuya ulaşabilir durumda. Asıl enteresan olan durum ise bu oyunun Kuzey İrlanda’da bir okulda öğrencilere ders olarak okutulması.

Bu proje ve oyun inovasyon festivali olarak uygulanırken, Minecraft oyuncularına önce kendi dünyalarını yaratmalarına imkan tanırken sonrasında da yarattıkları bu dünyayı keşfe çıkmalarını sağlıyor.

Kuzey İrlanda’da ders olarak okutulan oyun MinecraftEdu adı altında, ders içinde oynanmasını mümkün kılacak özel bir versiyon olarak kullanılıyor. Oyunun MinecraftEdu versiyonu ile oyuncuların geleneksel alanlarda; tarih ve sanat gibi alanlarda gelişmeleri amacını taşıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Okulda Minecraft Dersi Görüyorlar!

 

Bu projenin okullarda okutulmasına büyük oranda destek veren CultureTECH şirketinin Başkanı Mark Nagurski, geliştirilen bu fikrin geçen yıl düzenlenen festivalde aniden akıllarına geldiğini söylerken, şunları da belirtti; “Bize MinecraftEdu çalışmasını sunan kişilerle 1 ay çalışma yaptık ve sonrasında da bu projeyi uygulamaya karar verdik. Geleceğe yatırım yapmak isteyen herkes bilim, matematik, mühendislik, kodlama ve teknoloji alanında gelişmeler sağlayabilecek çocuklara bu tür uygulamalarla yardımcı olmalı diye düşündük” derken, bir çok kişinin aklına da şu soru geldi, Peki, derslerde bilgisayar oyununun oynanmasına izin vermek, çocukların nasıl yararına olabilir ki?

Bu sorunun yanıtı tam olarak verilemese de genel olarak yapılan açıklamada, çocukların hayal dünyalarında farklı bir pencere açıldığı düşüncesi önem taşıyor. Bu oyun sayesinde çocukların daha farklı perspektiflerde düşünme olanaklarına sahip olacakları düşünülürken, ülkemizde de bu oyun Aile Bakanlığı’nın talebi ile yasaklanma kararı almıştı. Dolayısıyla böyle bir projenin uygulanması konusunda yorum yapmak oldukça zor olurken, gelişmeleri bekleyip görmekten başka bir çaremiz yok.

Ancak ne yazık ki günümüzde çocuklar deneme yanılma yöntemiyle eğitim sürecine dahil ediliyorlar. Minecraft adlı oyun Türkiye’de yasaklanırken Kuzey İrlanda’da okullarda öğretiliyor. Bu karmaşık durum ne kadar daha sürer bilinmez ancak ya Türkiye’de düşünülen gibi çocuklarda şiddeti özendirecek ya da Kuzey İrlanda’daki gibi çocukların hayal gücünü genişletecek. Gerçekten beklemekten başka çaremiz yok gibi görünüyor…

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

2 thoughts on “Okullarda Minecraft Dersi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir