Opera Software Satılıyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Uzun yıllardır özellikle mobil platform başta olmak üzere çeşitli platformlarda internet tarayıcısı geliştiren ve aynı zamanda oldukça büyük bir reklamcılık ağına sahip olan Opera Software, günümüzde bulunan yoğun rekabet şartlarına uyum sağlayamaması ve çok geride kalarak zarara girmesi sebebiyle beklenen sona geldi ve artık satılıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Her ne kadar satılma kararı alınsa da şirketin raporlarına bakıldığı taktirde yılın 2. çeyreğinde 146 milyon Amerikan Doları kar elde edilmiş ve buna baktığımızda şirket genelinde %45’lık bir yükseliş olduğu söylenebilir. Bu durumdaki brüt kâr ise 25 milyon Amerikan Doları ediyor. Ancak rakamlar üst üste ikinci kere analiz uzmanlarının beklentisinin altında kaldı ve firmanın hisseleri düştü. Gelirlerin beklentilerin altında kalmasına en büyük sebep reklam ağının yeterli performansı gösterememesi oldu.

Opera 2015 yılı gelir beklentilerini 618 milyon Amerikan Dolarından 600 milyon dolara çekti ve analistlerin beklentileri minimum 642 milyon dolar civarındaydı. Son altı ay içerisinde firma ikinci kere tahminlerini düşürdü. Beklentilerden uzak kalma satış düşüncesini de gündeme getirdi.

Opera Software genel kurulu firmanın kötü gidişatı sebebiyle şirketi satmayı masaya yatırdı ve düşünüyor diyebiliriz. Firmaya şimdiden pek çok talip çıktı. Ancak bu tamamen bir satış işlemi mi olacak yoksa bir ortaklığa mı dönüşecek belli değil. Süreci Morgan Stanley ve ABG Sundal Collier yatırım firmaları yönetecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir