Oyun Filmlerinin Bir Türlü Tutmaması

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Eğer sitemizi sıklıkla takip ediyorsanız geçtiğimiz günlerde film oyunlarının bir türlü istenilen kalitede olmadığı ile ilgili bir makale yazdığımızı bilirsiniz. Fakat daha sonra işe tek taraflı bakmamaya karar verdik ve dedik ki film oyunlarının bir türlü tutmadığı gibi oyun filmleri de bir türlü istenilen kaliteye ulaşamıyor. Hatta öyle ki bir oyundan uyarlanacağı duyurulan filmler daha yayınlanmadan kötü ilan ediliyor.

Peki bu önyargı bize nereden bulaştı? Neden oyun filmleri bir türlü ayarı tutturamıyor? Bunun cevabını aramaya çalıştık ve oyun filmlerinin bir türlü tutmaması ile ilgili aşağıdaki listeyi çıkardık.

Kötü ya da Yanlış Oyuncu Seçimi

Bu belki de oyun filmlerinin kötü olmasının en önemli etkenidir. Çünkü oyun karakterleri genellikle gerçeklikten uzaktır, gerçek hayatta onları temsil edecek oyuncular bulmak çok zordur. Buna verebileceğimiz en iyi örneklerden biri ise 2007’de çıkan Hitman filminde Ajan 47‘yi canlandıran Timothy Olyphant‘tır. Bu ve bunun gibi çok örnek verebiliriz ama çok da uzatmanın alemi yok bu konuyu. Ama tabii bunun tek suçlusu Hollywood değil elbette, oyun karakteri de biraz “uçuk” geliyor filmler için.

Filmin Oyunla Alakası Olmaması

Esinlendiği oyunla alakası olmayan bir film izlemek istemeyiz elbette. 1993‘te çıkan ve tarihin ilk oyundan esinlenilen filmi olma özelliğini taşıyan Super Mario Bros. her ne kadar farklı bir isim ve karakterle düşünürsek iyi bir film olsa da Super Mario Bros fikriyle yakından uzaktan alakası olmayan bir filmdi. Oyunla olan tek ortak yönü baş karakterlerin isimleri ve meslekleriydi. Tabii ki ele aldığı fikrimülkü böyle yerden yere vuran başka bir film yok ancak Super Mario Bros’un ilk oyun filmi olduğunu düşünürsek aslında o kadar da kızmamızın bir anlamı yok filme. Yine de kötüydü, o ayrı.

facebook müşteri hizmetleri

Konseptin Yanlış Kullanılması

Bu aslında bu tarzdaki tüm filmlerin ortak günahıdır. Bunun sebebi de aslında oyunların fazla uçuk olması ve gerçek hayata aktarılmasının zor olduğudur. Mesela Resident Evil filmlerinin neredeyse hepsinde bir “wasteland” havası vardır ve baş karakter Alice özel güçlere sahip bir karakterdir. Tüm o sevdiğimiz Resident Evil karakterlerinin basit birer yan karakter olarak yansıtılmasına hiç girmeyeceğim bile. Halbuki oyunlarda hiçbir zaman yok olmuş bir dünya yoktu. Üçüncü oyunda kafasına nükleer yiyen Raccoon City ve Revelations’ta anlatıldığı üzere solar enerji ile imha edilen Terragrigia dışında Resident Evil serisinde hiçbir zaman yok olmuş bir dünya karşımıza çıkmadı.

Filmlerin Cidden Kötü Olması

Uwe Boll‘u tanır mısınız? Daha önce Alone in The Dark, Bloodrayne ve Dungeon Siege gibi oyunların vasat film adaptasyonlarını yapmış, bir de utanmadan “benim filmlerim çok iyi, siz onları anlayamayacak kadar salaksınız” gibisinden bir açıklama bile yapmıştı. Filmlerin ne kadar kötü olduğunu şöyle özetleyeyim; In The Name of King ismindeki Dungeon Siege adaptasyonunda başrolde Jason Statham vardı. Fantastik Orta Çağ temalı bir filmde bir insan neden Jason Statham‘ı oynatır (In The Name of King 2‘de de Dolph Lundgren oynuyordu)? En azından yaptığı Postal filmi kötü olsa bile izlemesi zevkli bir filmdi, o da zaten oyunun kendisinin komedi olmasından dolayı.

Yazar notu: Evet, hepsini izledim.

In-the-Name-of-the-King-A-Dungeon-Siege-jason-statham
Böyle Jason Statham mı olur? Daha önemlisi, Jason Statham’la böyle film mi olur?

 

Her şeye rağmen iyi oyun adaptasyonu olan filmler var mı? Var elbette. Ancak hepsi animasyon filmleri. Mesela Final Fantasy VII: Advent Children en iyi oyun filmlerinden biridir, gerçi o da oyun olan Final Fantasy VII‘nin devamı ama neyse. Özetle bugüne kadar “harika” diyeceğimiz oyun adaptasyonu filmler göremedik maalesef.

Peki umut var mı? Assassin’s Creed filmi şimdilik umut vadediyor. Bunun tek sebebi ise başrolün Michael Fassbender olması. Her ne kadar Michael Fassbender popüler bir oyuncu olsa da öyle her filmi kabul edecek bir oyuncu değil. Daha önce kabul ettiği tüm işlerin harika olduğunu da göz önünde bulundurursak (X-Men First Class, Prometheus, Inglourious Basterds) Assassin’s Creed‘in de en azından diğer oyun adaptasyonlarından daha iyi olacağını umabiliriz.

Eğer sizin de göstereceğiniz bir örnek ya da karşı çıktığınız bir şey varsa paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir