Oyun Korsanlığı Üzerine

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Duymuşsunuzdur, geçtiğimiz hafta İsveç polisi meşhur internet korsanlığı sitesi Pirate Bay‘in sunucularına baskın yapıp siteyi çevrimdışı hale getirmeyi başarmıştı. Biraz bu durumun güncelliğinden, biraz da duruma olan hassasiyetimden bu yazımda sizlere oyun korsanlığı hakkında fikirlerimi ve bunun nasıl önlenebileceği hakkında önerilerimi sunmak istiyorum. Konuyu sadece oyun korsanlığı olarak kısıtlamamın iki sebebi var; çözüm yolunun diğer korsanlıklardan daha basit olması ve müzik, film gibi konulara çok hakim olmamam.

Oyun korsanlığı, özellikle ülkemizde gereğinden fazla normalleştirilmiş bir konu. Son zamanlarda Türkiye’de oyun satın alma artmış olsa bile, korsanlık hala çok büyük bir sorun. Üstelik ülkemizde dış ülkelerde olduğu gibi korsanlığı engelleyecek sıkı yasalar veya yasaklar olmaması da buna kolaylık sağlıyor.

Peki korsanlık neden bu kadar önemli bir sorun? Ufak bir örnekle açıklayalım; Farz edelim ki siz bir marangozsunuz, 5 liraya aldığınız bir odunu elinizin emeğiyle şekle sokup bir heykel yaptınız. Bu heykeli 10 liraya satmak istiyorsunuz ki, daha kaliteli bir odun alıp daha güzel bir heykel yapabilesiniz. Heykeli tezgahınıza koyduğunuzda “Bu heykelin maliyeti bu değil! Siz insanları soyuyorsunuz!” diye sert bir çıkışta bulunup, neredeyse hiç emek harcamadan sizin heykelinizin bir kopyasını çıkartıp evine koyan birini hayal edin. İşte korsanlığın sorun olmasının nedeni budur. Fakat tabi ki 5 liraya mâl edilen yarım bir heykeli 100 liraya satmaya çalışan marangozlar da yok değil.

facebook müşteri hizmetleri

Oyun korsanlığı, kendi başına bir sorun olmasından ziyade, DRM gibi başka sıkıntılı anti-korsanlık önlemlerine de yol açmaktadır. Buna örnek olarak yakın zamanda çıkan Sim-City oyununu gösterebiliriz.

Oyun firmalarının korsanlığı önlemek için yapması gereken şey basit: Adam akıllı Demolar. Maalesef oyun satın almak piyango bileti almaktan çok az farklı. Videolarını izlediğiniz, incelemelerini okuduğunuz, özelliklerini araştırdığınız bir oyun, satın alıp oynadığınızda hiç de beklediğiniz gibi çıkmayabiliyor ki, şu saatten sonra oyunu geri vermeniz çok zor. Kaliteli demolar ise size oyunu satın almadan önce aracısız kendinizin tecrübe etmenizi sağlar. Bu gün bunun en iyi örneği Blizzard‘ın tüm oyunlarında uyguladığı demo modelidir.

Oyuncuların yapması gereken şey ise, daha iyi oyunlar yapılması için firmaların paraya ihtiyacı olduğunu idrak etmek. Sonuçta hiç bir oyun bitmiş olarak gökten inmiyor firmalara. Biliyorum, bu düşünceyi suistimal edebilecek çok firma var, fakat kaliteli demolar yapılması bu riski en aza indirecektir. Malum, oyunlar çok ucuz değil fakat genel anlamda beğendiğiniz bir firmanın, beğendiğiniz oyununu satın almanız firma için çok önemlidir. Özellikle de bağımsız yapımcılar için.

Sonuç olarak, oyun korsanlığı sorununun önlenmesi için oyun firmalarına da, oyunculara da düşen sorumluluklar var, ancak karşılıklı uzlaşmalarla oyun sektörü daha da gelişebilir, ve daha kaliteli oyunlar oynayabiliriz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı