Oyuncu Kulaklıkları Tanıtımı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bu yazımızda sizlere gerek fiyat performans açısından uygun, gerek ise tamamıyla performansa dayalı ve pahalı oyuncu kulaklıkları modellerini tanıtacağız. Bütçeden bütçeye farklılık gösteren oyuncu kulaklıkları modellerinden öne çıkan ürünleri mercek altına aldık.

FPS Oyunlar İçin Kulaklık

Oyun oynarken kullandığınız kulaklıklığın kalitesi, sizin oyundan aldığınız keyfi arttırır. Aynı zamanda özellikle FPS oyunlarında (CS, CoD, Battlefield gibi) “Positional Audio” denilen olay oldukça işe yarar. “Positional Audio”yu iyi sağlayan kulaklıklar, sesin hangi taraftan geldiğini anlamanızı sağlarlar. Bunun için Dolby ve diğer firmaların ürettiği 7.1, 5.1 gibi Surround sistemleri simule eden yazılımlara uyumlu kulaklıklar vardır. Fakat bilinmesi gereken şey, “Positional Audio”nun sadece 7.1 veya 5.1 olmadığıdır. İyi bir 2.0 kulaklık, vasat bir 7.1 kulaklıktan kat kat daha iyidir.

dolby kulaklık
Dolby Kulaklık

 

MOBA Oyunlar İçin Kulaklık

Eğer LoL, Dota 2, WoW gibi çok da “Positional Audio” gerektirmeyen oyunlardan oynuyorsanız Surround kulaklıklar için ek para ödemenizi önermem. Onun yerine iyi bir Sennheiser, ATH, Shure kulaklık (mikrofonu olmayabilir) veya direk 2.0 bir “Headset” alabilirsiniz. Önereceğim ilk şey: Kingston HyperX Cloud olur. Muhteşem bir kulaklık. Bazı arkadaşlarımız 2.0 olduğu için belki istemezler diye alta koymadım (bu kötü Positional Audio demek değil). JLogitech G230, Creative Fatal1ty de olabilir.

Kingston HyperX Cloud
Kingston HyperX Cloud

 

Bütçe Bütçe Oyuncu Kulaklıkları

Düşük Bütçe

Düşük fiyat aralığında alabileceğiniz bana göre en iyi kulaklık: Creative Fatality. Bu kulaklık bu fiyat aralığındaki en iyi mikrofonu ve sesi sunuyor size.

facebook müşteri hizmetleri
Creative Fatality
Creative Fatality

 

Orta Bütçe

Orta fiyat aralığında önereceğim bir sürü kulaklık var. Wireless isterseniz Logitech G930’u, şöyle ışıklı bir görünüm isterseniz Steelseries Siberia v2 Frost Blue’u (USB 7.1 versiyonu olmasına dikkat edin) tercih edebilirsiniz. Hepsi rahattır fakat en rahatını istiyorsanız (en azından bana göre) Razer Kraken 7.1’i (sakın ha, PRO’yu tercih etmeyin) ve bütçeniz orta ve dar arası ise Plantronics Gamecom 788’i öneririm. Ama bana bir tanesini seç deseler, tercihim Plantronics RIG olur. Birincisi, telefonda kullanılabilmesi büyük bir avantaj; zira çoğu Surround Headset USB çıkışlı olduğu için telefonlarda ve diğer MP3 Player’larda kullanılamıyor. Fakat bunun ayrı gelen “mixer”i sayesinde telefona da bağlayabilirsiniz. İkincisi, bu Headset diğerlerinden 10-15 Dolar daha ucuz ve aynı performansı veriyor.

Plantronics RIG ve mixer
Plantronics RIG ve Mixer

 

Yüksek Bütçe

Yüksek fiyat aralığında hepsi aşağı yukarı aynı gibi, fakat en iyisi Astro A50/A40. Sonra da Sennheiser PC 360. PC 360 yerine eğer paranız varsa G4ME ONE da alabilirsiniz fakat birazcık daha güçlü bas için 100 Dolar fark, bence değmez. Yüksek fiyat aralığında aslında benim tercihim, bir ses kardı ile iyi bir kulaklık kombinasyonu olur. Bir de üstüne iyi bir Desktop mikrofon alırsınız, yukarıdaki tüm kulaklıklardan daha iyi performans alabilirsiniz. Ses kartı olarak Asus Xonar gibi şeylere paranız yetmiyordur diye düşünüyorum, çünkü biz burada aslında kulaklık bakıyoruz fakat onlardan da alabilirsiniz. Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 ses kartını öneririm. Mikrofon olarak ise bütçenize de bağlı olarak Blue, ATH gibi markaların mikrofonlarına bakabilirsiniz fakat hem görünüş hem de fiyat-performans olarak benim önerim Blue Snowball adlı mikrofondur.

Astro A50
Astro A50

Yazan: EREN POLAT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir