Oyunlarda En Sevilen Modlar

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bazı oyunların belli başlı modları oyunun odak noktasından daha popüler olur. Yani bir oyuncu oyunun 20 saatini oyunun hikaye modunda (ya da oyun ne ile ilgili ise) geçirir, 60-70 saatini ise oyunun yan modunda geçirir. Biz de en sevilen modları toplayarak eğlenceli bir liste oluşturalım dedik.

Not: Listemiz sadece yeni nesil oyunları içermiyor, o yüzden ismini duymadığınız bir oyun bulursanız mutlaka araştırın, siz de seveceksiniz.

Sonic Adventure 2 – Chao Garden

Her ne kadar tarihin en iyi üç boyutlu Sonic oyunu olarak gösterilse de geriye dönüp baktığımızda aslında o kadar da güzel olmadığını fark ettiğimiz Sonic Adventure 2’nin başından kalkmamamız için tek büyük neden vardı; Chao Garden. Küçük sevimli canavarlarla ilgilenerek onları sevip yemek yedirmekten oyunun kendisine zaman ayıramıyorsunuz. Bağımlılık yapıyor, denemeyin.

Goldeneye 007 – Multiplayer

Aslında evet, şu dönemde neredeyse tüm oyunların bir multiplayer modu var. Bu split-screen ya da online olarak ayrılabilir, biz de biliyoruz ancak Goldeneye 007 konsollarda bu akımı başlatan oyun oldu. Aynı ekranda 4 kişiye kadar multiplayer modları destekleyen oyun Nintendo 64’ün en sevilen oyunlarından biri ise bu unvanı kesinlikle multiplayer moduna borçlu. Şu an oyunu oynamaya kalksanız çok fazla eğleneceğinizi sanmasak da oyunun Wii, PS3 ve Xbox 360 versiyonlarını denemenizi öneririz.

Gears of War – Horde Mode

Gears of War için talep edildiği üzere ufak çaplı bir multiplayer modu olarak hazırlanan Horde mode kısa sürede serinin satılma nedenlerinden biri haline geldi. Oldukça tatmin edici olan hikayeyi hatmettikten sonra Horde mode sunucularına girdiğinizde sizinle aynı eğlenceyi yaşayan onlarca insanlar üzerinize akın akın gelen düşmanları öldürebildiğiniz kadar öldürmeye çalışıyorsunuz. Oldukça basit olan bu mod sayesinde Gears of War Xbox’ın en sevilen oyunlarından biri oldu.

Call of Duty Black Ops – Zombi Modu

İlk Black Ops’un bitiminden sonra karşımıza çıkan bu modun bu kadar eğlenceli olacağını kimse beklemiyordu. Ufak bir haritanın içinde arkadaşlarınızla beraber (ya da yalnız) zombileri öldürüp puan kazandığınız, kendinizi savunduğunuz ve ölmemeye çalıştığınız mod o kadar beğenildi ki Treyarch’ın yaptığı CoD oyunlarında oyunun multiplayer modundan çok zombi modları merak edilir oldu.

facebook müşteri hizmetleri

Project Gotham Racing – Geometry Wars

Oyunun içine oyun koyarak bir anda ufak bir oyunu kült statüsüne getirmek ne kadar büyük bir başarıdır… Project Gotham Racing’deki garajımızda bulunan ufak bir oyun olan Geometry Wars o kadar sevildi, o kadar oynandı ki oyunu alanların çoğu oyunu Geometry Wars oynamak için almaya başladı. Öyle ki oyunun yapımcısı Bizarre Creations daha sonra Geometry Wars’u Project Gotham Racing’den bağımsız bir oyun serisi haline getirdi.

Warcraft III – DotA

Gelelim tarihin en büyük modlarından birine. Efsane serinin son oyunu Warcraft III’ün harita editörü ile yapılan ufak bir community mod olarak başlayan DotA, tarihin en büyük çılgınlıklarından biri haline geldi. MOBA türünün bilinen ilk örneği olan DotA bir anda oyun dünyasında dev bir sektörün açılmasına sebep oldu, şu anda onun yüzünden League of Legends ve Dota 2 gibi oyunların turnuvalarında milyon dolarlar kazanmanız mümkün. eSpor’un başladığı nokta budur.

Tekken – Tekken Force

Sevilen dövüş serisi Tekken’in içindeki bir yan oyun olan Tekken Force bir anda oyunu arcade makinalarında severek oynadığımız beat ’em up türünde bir oyuna çeviriyordu. İstediğimiz karakterle oynayabildiğimiz modda her bölümün sonunda dövüşeceğimiz başka bir dövüşçü çıkıyordu ve onunla karşılaştığınızda canınız ne kadar kaldıysa o kadarı ile dövüşmek zorundaydık. İşkenceydi, ama oynatıyordu. Hala da oynatıyor.

Quake – Multiplayer

Eğer konsollar için multiplayer modu çılgınlığını Goldeneye 007 başlattıysa bilgisayarlar için de işin başlangıcı budur. Herkes kendi başına, siper yok, taktik yok, perk’ler yok… Sadece etrafta zıplayarak silahların namlularından kaçmaya çalışan oyuncular ve saf eğlence var. Oyunun multiplayer modu öyle bir hale geldi ki id Software üçüncü oyunu tamamen multiplayer odaklı yapmaya karar verdi. Evet, Quake 3’ün senaryo modu yok. Hepsi de oyunun multiplayer modunun delicesine zevkli olmasından dolayı.

Persona 3 – Social Link

Aslında bu oyundan ayrı bir mod değil, oyunun mekaniklerinden bir tanesi. Social Link sayesinde konuştuğunuz ve bağ kurduğunuz insanlar sizin “arcana’nıza” etki ediyor ve çağırdığınız şeytan’lar arcana’nın durumuna göre daha güçlü oluyor. Fakat bir yerden sonra bu mekanik sizi öyle bir kendine çekiyor ki, oyunun “canavar kesmeli level atlamalı” bölümlerini yok sayıyorsunuz. Daha sonra bu hatanızdan da pişman oluyorsunuz ama, onu da söyleyelim.

Grand Theft Auto – Her Şey

En son ne zaman bir GTA’yı şehri birbirine katıp katliam yapmadan, para kazanmak için saçma sapan şeyler yapmadan, sadece senaryo modunu oynayıp geçtiniz? Bizce de öyle. Rockstar GTA ile öyle bir oyun yaptı ki oyunun her yerinden eğlence akıyor ve bu dünyada tamamen özgürsünüz. Peki bu dünyada ne yapabilirsiniz? Her şeyi! Şu an GTA serisini bu kadar popüler yapan şey kesinlikle senaryosu değil. Senaryo ne kadar güzel olursa olsun, GTA’yı GTA yapan senaryosu hariç her şeyidir.

Bunlar bizim aklımıza gelenler. Eksiklerimiz mi var? “Neden bu burada değil” ya da “neden bu burada” dedikleriniz mi var? Fikrinizi belirtmekten çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir