Photoshop’ta Bokeh Efekti Nasıl Yapılır

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Photoshop‘ta yapabileceğimiz en güzel efektlerden birisi de “Bokeh” efektidir. Bu efekt aslında fotoğfafçılıktan gelir, bir nesneye odaklı ve arka planın bulanık olarak çekildiği resimlere denilir. Photoshop’ta Bokeh efekti yapmanın bir kaç farklı yolu vardır, fakat ben en kolay olanını anlatacağım.

:: Photoshop’ta Cam Yazı Nasıl Yapılır

photoshop bokeh 1

Önceliklie efekt yapmak istediğimiz resmi açıyoruz. Sonrasında araç çubuğundan damla şeklinde blur toolu seçiyoruz ve resmin odak noktası yapmak istediğimiz alanından uzaktaki kaba alanları %100 strength ile bulanıklaştırıyoruz.

photoshop bokeh 2

Direk resmin üzerinden çalıştığımız için odak noktasının kenarlarını daha küçük bir fırça yardımı ile ince ince çalışarak bulanıklaştırıyoruz.

facebook müşteri hizmetleri

Eğer biraz kaçırırsanız üzülmeyin, blur toolun hemen altında bulunan üçgen şeklindeki Sharpen tool ile bu noktaları düzeltebilirsiniz. Hatta resminizin daha keskin gözükmesini isterseniz çok abartmadan odak noktasının üzerine de sharpen tool ile hafif bir kat atabilirsiniz.

photoshop bokeh 3

Son rötüşları yaptıktan sonra, ben resmin renkleri değeri ile Image / Adjustments / Brightness/Contrast ile biraz oynadım. Arka plan ve odak noktası açık renkli olduğu için görüntü beni memnun etmediğinden dolayı bu yönteme baş vurdum. Eğer dilerseniz siz de böyle bir oynama yapabilirsiniz.

photoshop bokeh 4

:: Photoshop’ta Resim Eskitme Nasıl Yapılır

İpucu: Bokeh efekti sadece mevcut tek bir resim üzerinde ve farklı iki resmi birleştirerek de kullanılabilir. Önce arka planı Filter / Blur / Gaussian Blur ile yeterli derecede bulandırdıktan sonra, odak noktasını bir diğer resminden keserek taşıyabilirsiniz.

Resmin son halini aşağıda görebilirsiniz.

photoshop bokeh efekti

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir