Photoshop’ta Lava Dokusu Nasıl Yapılır?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bazen ihtiyacımız olan bir resmi ya da dokuyu özgün olarak tasarlamak istediğimizde Photoshop‘un bize ne kadar fazla seçenek sunduğuna inanmak gerçekten zor. Photoshop‘ta yapması bir o kadar kolay ama bir o kadar da güzel olan Lava dokusunu yaparken eminim ki siz de eğleneceksiniz çünkü Photoshop‘un mekaniği sayesinde asla biri diğeri ile birbirine benzemiyor.

İlk olarak istediğiniz ölçüde bir ekran açarak başlayalım. Aşağıda görüldüğü gibi birincil ve ikincil renk kutusunu siyah ve beyaz olarak ayarlayalım. Bunu “D” tuşuna basarak kısa yoldan yapabilirsiniz. Ardından Filter / Render / Clouds’u seçelim. Aşağıdaki gibi bir görüntü elde edeceksiniz.

1

Sonrasında bu layer’in üzerine Filter / Render / Diffrence Clouds’u seçerek istediğimiz görüntüyü elde edene kadar filtreyi tekrarlayalım. Diffrence Cloud’s her üst üste yaptığınız da daha farklı ve iç içe geçmiş bir görünüm kazanır. Ben yakalaşık 40 kere Diffrence Clouds uyguladım. Aynı zamanda siyah ağırlıklı bir dokuda karar kılmanız lava dokusunu daha gerçekçi gösterecektir.

İpucu: Photoshop’ta CTRL+F komutu son yaptığınız filtreyi tamamen aynı şekilde seçili layer’a uygular. Böylece bir çok kez menüden komutu seçmek yerine klayve komutu ile zaman kazanabilirsiniz.

2

facebook müşteri hizmetleri

Artık lava dokusunun temeli hazır olduğuna göre renklendirmeye başlayabiliriz. Öncelikle layeri, layers bölümünden üzerine gelip sağ tıklayarak “Duplicate Layer” komutu ile çoğaltıyoruz. Şimdilik bu çoğalttığımız layeri kapatalım. Sonra alttaki layerimizi seçip CTRL+U kısayolu ile Hue/Saturation penceresini açalım. Pencerenin sağ alt renk çubuklarının üzerindeki kutudan “Colorize” kutucuğunu işaretliyelim. Aynı zamanda “Preview”in de işaretli olduğundan emin olalım. Artık lavamıza renk verebiliriz. Ayarlar kısmından “Hue : 15”, “Saturation :75” ve “Lightness : -30” değerlerini veriyoruz. Renk hoşunuza gitmezse değerler ile oynayabilirsiniz.

3

Artık üstteki layeri açabiliriz. Üstek ki layer’i layers kutucuğuncan “Normal” yazan penceredeki seçenekleri açarak “Overlay” olarak seçiyoruz böylece üst layerin renkleri aşağıdaki layerin renkleri ile iç içe geçecek.

Şimdi de Lavanın akışkan ve parlak efektini vermek için alttaki renklendirdiğimiz layera filte uygulayacağız. Bunun için Filter / Artistic / Plastic Wrap…’ı seçiyoruz. Değerleri “Hightlight Strenght: 3”, “Detail: 15” ve “Smoothness: 6” olarak ayarlıyoruz. Son olarak yukarıdaki “Overlay” olan siyah beyaz layera da yine CTRL+F ile aynı efekti veriyoruz.

4

Ve lavamız artık hazır. Filtre ayarları ve renkler ile oynayarak daha farklı dokuları da elde etmeniz mümkün.

lava

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir