Photoshop’ta Resim Eskitme Nasıl Yapılır

facebook android iphone ayarlari

Photoshop’ta Resim Eskitme Nasıl Yapılır
5 - 1 OY

Photoshop ile resimleri eskitmek için Sepia filtresi birebirdir. Ama yine de otomatik tonlardan gitmek istemeyip bir resmi kendi istediğiniz gibi eskitmek isteyebilirsiniz. Photoshop bunun içinde bize çareler sunuyor. Bir resmi istediğiniz şekilde eski bir hava verebilmek için Photoshop‘ta neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Çalışmaya başlamadan önce resmin orijinal halini aşağıda görebilirsiniz. Bir kaç basit işlemden sonra ise oldukça değişecek.

photoshop original photo

Öncelikle resmimizi açarak başlıyoruz. Ben bir çiçek resmi seçtim. Sonra bunu Image / Mode / Grayscale ile siyah – beyaz yapıyoruz.

photoshop grayscale

Ardından CTRL+L ile Levels kısmını açıp resmi ışık değerleri göze hoş gelecek şekilde ayarlıyoruz. Eğer memnun kalmazsanız Image / Adjusments / Brightness/Contrast ile de oynama yapabilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

photoshop B/C

Şimdi yeniden Image / Mode / RGB diyerek resmi renkli hale geitiryoruz.Yeni bir layer açıp layer modunu “Soft Light” olarak ayarlıyoruz. Ardından “G” ile Bucket Tool’u seçerek eski resimlere benzeyecek bir rengi seçiyoruz. Ben #f1bc2e kodlu rengi kullandım.

photoshop colorize

Resmimiz hazır.

photoshop last

Opsiyonel
Eğer resime daha bir yıpranmışlık havası vermek istiyorsanız internetten indireceğiniz birbirinden değişik fırçalar ile bunu yapabilirsiniz. Aynı zamanda biraz daha koyu bir renk ile yeni bir layer üzerine kullandığınızdan daha koyu renkler ile leke yapmanız ve resmi yer yer açık bir renge boyamanız daha da gerçekçi gözükecektir.Soldurmayı beyaz renk ile yapabilirsiniz. Yırtıkları ise siyah üzerine aynı fırçayı küçültüp beyaz olarak uygularsanız daha hoş gözükecektir.

Photoshop eskitme efekti

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı