Photoshop’ta Resimde Hareketlilik Nasıl Yapılır?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Photoshop‘ta kullanabileceğimiz bir başka küçük “hile” olan resimlere hareketlilik katma bir o kadar basit ve kullanışlıdır. Bir kaç farklı resim üzerinde sizlere örnek vererek göstereceğim bu efekt ile sıradan bir resmi sıra dışı bir resme
çevirebilirsiniz.

1

Öncelikle yukarıdaki resme bakalım. Oldukça normal değil mi? Hadi bu resme bakanların biraz başını döndürelim. İlk olarak Layers kutucuğundan mevcut layerin üzerine gelip sağ tıkla Duplicate Layer diyelim. Altta kalan layer  kapatıp, resmin odağında olmasını istediğimiz kısmı seçelim. Ben “Quick Selection Tool” (W) ile seçtim fakat isterseniz “Pen Tool” (P) ile path oluşturarak dekupe de yapabilirsiniz. Odak noktası olacak kısmın etrafını temizleyin. Çevrenin dokusunun biraz kalması problem değil, hatta akışkanlık açısından iyi bile olur. Şimdi alttaki kapattığımız layeri açıp seçili hale getirelim.

2

Bunun arkasından izleyebileceğimiz iki yol var. İkisi de Filter / Blur / Radial Blur ile yapılabiliyor.

İpucu: Radial Blur kutucuğundaki “Quality” bölümünden daima “Best”i seçelim. Draft düşük, Good orta, best ise en iyi sonucu
verir.

a) Filter / Blur / Radial Blur / Spin

Blur Method’dan “Spin”i seçelim ve resmi çevresinde biraz döndürelim. Amount’u 8 yaptım ama etrafın daha çok belli olmasını istiyorsanız daha da düşürebilirsiniz aynı şey tam tersi için de geçerli.

3

b) Filter/ Blur / Radial Blur / Zoom

Bu efekt ile de çevre dönüyormuş gibi değil de aşağı düşüyormuş efekti verebiliriz. Zoom efekti Spin’den daha yumuşak olduğu için ben Amount’u 12 yaptım.

facebook müşteri hizmetleri

4

İki resmin son halin de aşağıda görebilirsiniz.

5

Rüzgar Efekti

Şimdi bir diğer resim üzerinde çalışalım.

6

Burada tıpkı yukarıdaki işlemde olduğu gibi odak noktası olacak arabayı yeni açtığımız layera alıp çevresini temizliyoruz. Şimdi arabamıza “Wind” (rüzgar) efekti vereceğiz. Ama önce bunun için arabamızı doğru açıya getirmemiz gerekiyor. Arabanın olduğu layer seçiliyken Edit / Transform / Rotate 90 CW, ile arabayı yan çeviriyoruz. Şimdi Filter / Stylize / Wind’i seçelim. Açılan arayüzden “Method” kısmı “Wind” olsun. Blast daha güçlü Stagger ise en güçlü rüzgar efektidir. Aynı zamanda Direction’dan “From the Left” diyelim ki rüzgar önden arabanın arka tarafına doğru essin. Eğer ters tarafta olsaydı “From the Right”i seçecektik.

7

Şimdi yine Edit / Transform / Rotate 90 CCW ile arabayı çevirip yerine oturtalım. Rüzgarın daha doğal gözükmesi için de Filter / Blur / Gaussian Blur’u açalım. Çok abartılı olmaması için değeri 1 olarak verdim.

Ve son hali. Biraz daha deneme yanılma ile siz de istediğiniz efekti verebilirsiniz.

8

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

2 thoughts on “Photoshop’ta Resimde Hareketlilik Nasıl Yapılır?

 • 29 Kasım 2014 at 11:06
  Permalink

  bu harika anlatım için çok teşekkürler

  Reply
  • 29 Kasım 2014 at 17:08
   Permalink

   Beğenmenize sevindim.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir