Photoshop’ta Siyah Saçı Sarıya Boyama Nasıl Yapılır

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Photoshop’ta Saç Rengi Değiştirme Nasıl Yapılır isimli  başlığımızda saç renginin nasıl değiştirileceğinden bahsetmiştik. Şimdi ise Photoshop‘ta siyah saçın nasıl sarı renge boyanacağından bahsedeceğim. Bu normal saç rengi değiştirmeyi de içinde barındıran daha farklı bir sistemle yapılıyor. Siyah hariç renkler o kadar güçlü olmadığı için sarı rengi üzerine tutuyor ama tamamen altın ve platin sarısı saç istiyorsanız bu sistemi diğer saç renkleri üzerinde de deneyebilirsiniz.

2

Öncelikle üzerinde çalışacağımız resmi açıyoruz. Siyah renk sarı saçın ana rengi olmadığı için saçta komple renk değişimi yapacağız. Tıpkı gerçek saç üzerinde açıcı kullanmadan sarıya boyanamayacağı gibi Photoshop‘ta da aynı kural geçerli. Öncelikle resim üzerinde “Curves” kısmını açıyoruz ve yavaş bir biçimde saç renginin koyu alanları açılana kadar ayarla oynuyoruz.

3

Ardından ister “P” ile pen’i seçerek, ister “W” ile quick selection tool’u seçerek ve ya isterseniz “L” ile lasso tool’u seçerek çok dikkatli bir şekilde saçın etrafından geçiyoruz. Bu işlemin ardından sonra Select / Save Selection diyoruz. Ardından resmin kendisinin olduğu layer seçiliyken Image / Adjusments / Selective Color penceresini açıyoruz.

4

facebook müşteri hizmetleri

En kritik bölüm burası. Öncelikle Colors kısmından “Neutrals” yazan kutucuğu seçiyoruz. Renklere sırası ile şu değerleri veriyoruz; Cyan: -30, Magenta: -25, Yellow: 15 ve Black : -10. Ardından yeniden renk kutucuğuna gelerek “Blacks” i seçiyoruz. Burada da cyan: -35, Magenta: -15, Yellow: -15 ve Black : 0 oluyor. Sonrasında Yeniden Neutrals kutucuğunu seçerek aşağıdan Method kısmını “Absolute” olarak işaretliyoruz. Ardından son kez değerlerimizi değiştiriyoruz. C: -12, M: -3, Y: +15 ve B:-6. Sonrasında OK deyip pencereyi kapatıyoruz.

Not: Her resim farklı olduğu gibi için değerler tam tutmayabilir, bu yüzden biraz oynama yapabilirsiniz.

5

Bunun ardından Imgae / Apply Image dediğimizde resmimiz koyu bir renk alacak.

6

CTRL+L ile “Levels” kısmını açıyoruz, burada rengimizin daha doğal görünmesi için ayarlama yapacağız. Bunun için aşağıdaki resimde görülen değerleri kullanabilirsiniz. Ama tabii ki her ayar resimden resme farklılık gösterecektir bu yüzden eğer resim istediğiniz gibi gözükmüyorsa ayarlar ile deneme yanılma yaparak istediğiniz görünümü kazanana kadar oynamanız gerekebilir.

7

Resmin son hali ve yanında eğer normal teknikle boyasaydık nasıl gözükeceğini de göstermek istedim.

8

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir