Popüler Facebook Oyunu: City Girl Life İncelemesi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Günümüzde hemen herkes Facebook kullandığı için fark etsek de etmesek de Facebook‘ta bulunan oyunlara bağımlı oluyoruz. Özellikle arkadaşlarımızın da oynadığı bir oyun kısa sürede aramızda popüler oluyor.

City Girl Life (CGL) da bir Facebook oyunu. Eğer Sims gibi yaşam simülasyonu oyunlarını seviyorsanız, bir flash oyunundan bekleyebileceğiniz en iyilerinden birisi City Girl Life‘dir. Biz de sizler için inceledik, keyifli okumalar.

City Girl Life 2012’de Playdom tarafından Disney City Girl ismiyle Facebook oyun ailesine eklenmişti. Fakat oyun bu sene Rockyou tarafınsan satın alındı. Bir yaşam simülasyonu olan oyunda, küçük kasabadan New York’a çalışmak için taşınan bir kızı oynuyoruz (aslında şehri hiç göremediğimizi de eklemek istiyorum). Oyunun kendi karakterleri olan kız arkadaşlarımız Jenna, Olivia ve Veronica bize her konuda yardımcı oluyorlar.

karakter 2

Oyuna başlarken izlediğimiz videodan sonra karakter ekranına geliyoruz. Önce karakterimizin saç, göz şekli ve rengi, ten rengi gibi detaylarını ayarladıktan sonra elbise kısmına geçiyoruz. Oyunun başında fazlaca bir seçeneğimiz olmadığından (şehir hayatına sıfırdan başlayan bir genç kızı oynuyoruz sonuçta) bu kısmı tamamladıktan sonra Jenna’nın bize verdiği başlangıç görevleri ile oyuna başlıyoruz. Sizlere kolaylık olması için oyun barları ve açıklamalarını görsel haline getirdik, aşağıda görebilirsiniz.

Print


açıklama

Eğer ihtiyaçların çok düşmesine izin verirseniz karakteriniz hiç bir şey yapmayacaktır. Aynı zamanda eğer bütün ihtiyaçları doldurup yukarıdaki resimdeki gibi ışıldayan bir hale getirirseniz yaptığınız her bir hareketle ekstra şeyler kazanırsınız (mesela çalışınca iki kat para gelmesi gibi).

Oyunda seviye atlama sistemi var, yani yaptığınız her bir hareket ile bir enerji harcıyor ve deneyim puanı kazanıyorsunuz. Oyundaki enerjiniz, tüm Facebook oyunlarında olduğu gibi kısıtlı fakat diğer oyunlara nazaran daha hızlı bir şekilde doluyor.

Aynı zamanda hikayeyi ilerleten Jenna, Olivia ve Veronica’nın verdiği görevleri ile de deneyim puanları ve başka hediyeler kazanabiliyoruz.

görev

Oyunun en önemli kısmı elbiseler. Bazıları gerçekten çok iyi yapılmış elbiseleri çalışıp para kazandıkça alabiliyoruz, bazı özel elbiseleri de görevler sayesinde kazanabiliyoruz. Meslekte ilerledikçe kazandığımız anahtarlar sayesinde daha çok mağaza açıp daha güzel elbiselere sahip olabiliyoruz.

elbise

facebook müşteri hizmetleri

Özel görevler (aslında mevsimlik, gerçek hayatı takip eden görevler) sürekli senenin hangi zamanında olduğumuza göre değişiyor. Mesela aralık ayında yılbaşı, şubat ayında Sevgililer Günü temalı görevler gibi. Bu görevler 9 gün süreli oluyor ve 10 adet görev zincirinden oluşuyor. Maalesef ki zamanında tamamlayamazsanız ödülü kazanamıyorsunuz. Bu görevler, temaya uygun eşya yapımı (fakat kullanamıyorsunuz, sadece görev için yapılıyor) ile tamamlanıyor.

crafting11

Tabii ki bir de evimiz var. Oyunun ilerleyen bölümlerinde, mesleklerde (bu konuya ilerleyen kısımda değineceğim) ilerleyip para kazandıkça daha büyük ve daha güzel evlere taşınabiliyoruz. Aynı zamanda çok güzel dekorasyon öğeleri bulunmakta. Tıpkı mevsimlik görevler gibi, mevsime özel veya bir dekorasyon temalı (mesela; fas teması) eşya mağazaları sınırlı süreler için açılıyor. Bazı mevsimlik görevler ise elbise yerine özel bir eşya veriyor.

ev

Oyunda meslekler de bulunmakta. Bu mesleklerden birisini seçerek görev zincirine başlıyorsunuz ve çalıştıkça terfi ediyorsunuz. Ne kadar çok terfi alırsanız o kadar çok para kazanıyorsunuz. Ayrıca o mesleğe özel bazı eşyalar ve giysiler de her terfi aldığınızda size hediye ediliyor.

iş ekranı

Oyunda bir de Cofee Shop (cafe) bulunmakta. Cofee Shop’un avantajı ise günlük bir mini-görevin ardından size ödül vermesi. Ödül ise hediyeler kazanma şansınızın olduğu çarkı günde bir kere olmak üzere bedava çevirmek. Hediyeler de sürekli yenileniyor.

ground's raffle

City Girl Life‘ın bir diğer güzel yanı da moda gösterileri. Daily Look olarak geçen gösterilere her gün siz de katılabiliyorsunuz. Diğer oyuncular sizin gibi oy verebildiği gösteride ne kadar çok oy alırsanız o kadar çok glam kazanıyorsunuz.

daily look

Oyunun bir diğer güzel yanı ise evcil hayvanlar. Geçen sene gelen özellikle evinizde kedi ve köpek alıp besleyebiliyorsunuz. Evcil hayvanlarınız için özel aksesuarlar da bulunmakta.

Oyunu tabii ki arkadaşlarınız ile de oynayabilirsiniz. Hediye göndermek ve arkadaşınızın evini ziyaret etmek her oyundaki gibi mümkün. Eğer oyunu oynayan hiç bir arkadaşınızın olmadığından şikayetçiyseniz Rockyou forum‘da komşu arayanlar ile arkadaş olabilirsiniz.

RockYou oyunun üzerinde çok duruyor, forumlarda istekler ve şikayetlerde bulunan oyuncular ciddiye alınıyor. Hatta oyuncuların isteği üzerine yeni ev, yeni meslek, yeni mevsimlik görevler bile gelebiliyor. Uygulamanın sayfasından ise sürekli yenilikler paylaşılıyor.

Her Facebook oyununda olduğu gibi de her şeyi gerçek para ile yapabilmeniz mümkün.

ARTILARI;
+Kompleks oyun sistemi
+Güzel elbiseler ve dekorasyon
+Flash oyununa göre güzel görseller
+Rockyou‘nun oyuncular ile ilgilenmesi

EKSİLERİ;
-Bir süre sonra sıkıcı gelen tek bir müziği olması
-Oyundaki en güzel şeylerin gerçek para ile satın alınıyor olması
-Mevsimsel görevlerde sürekli yapılması gereken takip
-Oyunda ilerlemek için arkadaş hediyelerine muhtaç olunması

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir