Project Ara’nın İlk Modüler Telefonu Spiral 2

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

14 Ocak Çarşamba günü Mountain View Project Ara Geliştiriciler Konferansı’nda, Project Ara’nın ilk telefonunun ne zaman geleceği açıklandı. Spiral 2 olarak adlandırılan telefon, proje kapsamındaki ilk modüler telefon olma özelliğini taşıyor.

Project Ara, bir telefondan öte, parça telefon diye adlandırabiliriz. Çünkü üzerinde bulunan sistem sayesinde kameradan işlemciye kadar bir telefonda olabilecek bölümlerin hepsi değiştirilebilir olarak ortaya çıkıyor. Yani telefonumun kamerası bozuldu veya ekranı kırıldı, dokunmatiği çalışmıyor gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bunlar gibi kullanıcıyı aldığı telefondan uzaklaştıran ve telefonu değiştirmesine yol açan sorunlar artık yok. Project Ara’nın geliştirdiği Spiral 2 ile birlikte artık telefonlar daha uzun ömürlü olacak.

facebook müşteri hizmetleri

Oluşturulan bu yeni cihaz, alüminyum bir iskelet üzerinde birleştirilebilen donanım modüllerinden(parçalarından) oluşacak. Bu modüller, telefonla ilgili aklınıza gelecek herhangi bir parçanın yerine geçebiliyor. Siz bu parçaları, bütçenizin el verdiği özelliklere sahip parçalarla değiştirebileceksiniz.

spiral 2

Uzun zamandır beklenen telefon Spiral 2’nin özellikleri ise hayal edildiği kadar yüksek düzeyde olmayacak. 720X1280 ekran, iki farklı Marvell PXA1928 ve INVIDIA Tegra K1 işlemci modeli, 5 MP kamera ile gelecek. Bağlantı destekleri olarak 3G, Wİ-Fİ (4G LTE’nin destekleneceği başka bir modül daha olacak) ve tabi ki bluetooth bulunacak.

Spiral 2 ilk olarak Porta Rika’da satışa sunulacak. Bu modelden sonra gelecek olan Spiral 3, daha yüksek teknik özelliklerle karşımıza çıkacak.
Telefon tutar mı tutmaz mı orası bilinmez ama eğer Türkiye’de satışa sunulursa büyük rağbet göreceği bir gerçek. Kim istemez ki uzun ömürlü bir telefon sahibi olmayı?

Yazan: CEM ÇELİK

2 thoughts on “Project Ara’nın İlk Modüler Telefonu Spiral 2

 • 7 Mart 2015 at 15:28
  Permalink

  Ben bu konudan pek emin değilim bu telefona sahip olmayınçok isterim ama bizim türkiyedeki “akıllı” insanlar gidip “cool” diye iphone alacaklardır

  Reply
 • 7 Mart 2015 at 15:28
  Permalink

  Ben bu konudan pek emin değilim bu telefona sahip olmayınçok isterim ama bizim türkiyedeki “akıllı” insanlar gidip “cool” diye iphone alacaklardır

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir