Raspberry Pi Üzerinde Kullanabileceğiniz 3 İşletim Sistemi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Çoğu kullanıcı Raspberry Pi ile birlikte Raspbian kullanır. Raspbian, Debian tabanlı ve Raspberry Pi için özel olarak hazırlanmış bir bir Linux dağıtımı. Peki kullanabileceğiniz başka işletim sistemleri yok mu?

Sizlere Raspberry Pi üzerine kurup kullanabileceğiniz, 3 adet işletim sistemi sunuyoruz. Raspberry Pi kullanıyorsanız bu işletim sistemlerini kurabilecek düzeydesiniz demektir. Kurulumlarına değinmiyorum. Eğer Raspberry Pi ile ilgili sorularınız varsa, Techkafa Forum üzerinden sorabilirsiniz.

Pidora

Pidora, adından da anlayacağınız üzere Fedora tabanlı bir dağıtım. İlk başlarda hatalarla dolu olması sebebiyle tercih edilmeyen Pidora, 2014 sürümü ile daha kullanılabilir hale gelmiş.

facebook müşteri hizmetleri

pidora

RISC OS Pi

Raspberry Pi için özel geliştirilen RISC OS, bir Linux dağıtımı değil. Acorn Computer’in 1998’de batması sonrası durdurulan RISC OS projesi Raspberry Pi ile hayata döndü.

Arch Linux ARM

Kaynak tüketimi konusunda oldukça cimri davranan ve kendiniz için özelleştirebileceğiniz bir Linux dağıtımı. İhtiyacınızın olmadığı bileşenleri kurmayabileceğiniz bu hızlı ve hafif dağıtım, ayrıca Linux’un nasıl çalıştığını öğrenmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

 

Yukarıda verdiğim 3 işletim sistemini Raspbian’a alternatif olarak kullanabilirsiniz. Fakat sorunsuz bir deneyim yaşamak istiyorsanız Raspbian hala sıranın en üstünde.

 

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir