Raspberry Pi’a Raspbian Nasıl Kurulur?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Raspberry Pi aldınız ve bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bulamadınız mı? O zaman Raspbian’ın nasıl kurulacağını anlatalım. Tamamıyla bir masaüstü ortamı olan Raspbian ile ne yapacağınıza daha sonra karar verirsiniz. Raspbian ile yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız.

Peki Raspberry Pi nedir? Kendisi kredi kartı boyutunda başlı başına bir bilgisayar. Raspbian kurulumunu model B, model B+ veya eski versiyonlarda yapabilirsiniz. İşlemler aynı.

Raspberry Pi internet sitesini kontrol ederseniz iki adet işletim sistemi öneriyorlar: NOOBS ve NOOBS Lite. Ne kadar yabancı olduğunuz bir konu da olsa daha üst seviye bir sistem ile başlamanız sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

Raspbian dağıtımı Debian tabanlıdır ve oldukça güçlü bir sistemdir. Bir çok işinizi halledebilir ve normal bilgisayarınızda yaptığınız tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Raspbian ve Image Writer’ı İndirelim

Buradan Raspbian’ın son sürümünü indirebilirsiniz.

İndirdiğimiz Raspbian’ı SD karta yazmak için Image Writer uygulamasına ihtiyacımız var. Şuradan indirebilirsiniz.

 

Raspbian’ı SD Karta Yazalım

İlk olarak SD kartımızı bilgisayarımıza takalım.

Dikkat!! Bu işlem sırasında SD kartınızın içeriği silinecektir. Kuruluma başlamadan önce SD kartınızın içeriğini yedeklediğinizden emin olun. Tech Kafa, kayıplarınızdan sorumlu değildir.

Sonrasında Image Writer uygulamasını çalıştırın. Arayüz üzerinde bulunan klasör simgesine tıklayarak indirdiğiniz Raspbian imaj dosyasını seçin. Device kısmından SD kartınızı seçin. Sonrasında tek yapmanız gereken Write butonuna tıklamak.

image-writer

Yazma işlemi bitince SD kartı bilgisayarınızdan çıkarın ve Raspberry Pi’nıza takın.

 

Raspberry Pi’nızı Ayarlayın

Raspberry Pi’nızı adaptörü vasıtasıyla çalıştırın. Eğer size kullanıcı adı ve parola sorarsa; kullanıcı adı olarak “pi“, parola olarak “raspberry” kullanın.

İlk çalıştırmanızda Raspberry Pi’nızı ayarlamanız için Setup Options adında bir ekran gelecek. Eğer böyle bir ekran gelmez ise panik yapmayın. Konsola

sudo raspi-config

facebook müşteri hizmetleri

yazarak Setup Options ekranına gidebilirsiniz.

raspbian-setup-options

Buradan bir kaç ayarlama yapacağız. Bazı ayarlamalar restart gerektirebilir. Eğer restart sonrası Setup Options ekranı gelmezse yukarıda verdiğim komutu vererek Setup Options ekranına gidebilirsiniz.

 

İlk aşama

Expand Filesystem” seçeneğini (ilk seçenek) seçin ve Enter tuşuna basın. Bu sayede SD karttaki tüm alanı kullanabileceğiz.

 

İkinci aşama

Enable Boot to Desktop/Scratch” seçeneğini (üçüncü seçenek) seçin ve Enter’a basın. Sonrasında gelecek olan “Choose boot option” ekranında ikinci seçenek olan “Desktop Log in as user ‘pi’ at the graphical desktop” seçin ve Enter’a basın. Bu sayede açılışta direkt olarak masaüstü ortamı açılacak ve sizi konsoldan kurtaracak.

raspbian-setup-options-2

En son olarak en altta bulunan Finish butonuna gelip Enter’a basın ve işlemleri bitirin. Raspberry Pi’nız yeniden başlayacak ve bu sefer aşağıdaki gibi bir masaüstü ortamı sizleri karşılayacak.

raspbian-masaustu-ortami

 

Güncellemeler

İşlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız sizi bir masaüstü ortamı karşılayacak. Masüstü ortamında Terminal uygulamasını açıp

sudo rpi-update

komutunu vererek Raspberry Pi modelinize uygun modül ve bağımlılıkların otomatik olarak indirilip kurulmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sonuç

Raspberry Pi Model A, B, B+ ve hatta 2 modeli için yukarıdaki işlemleri uygulayabilir ve Raspbian’ı kurabilirsiniz. Sonrası size kalmış. Salona koyup tüm ailenin internet ihtiyacını giderdiği bir bilgisayar olarak kullanabilir, HDMI çıkışlı televizyonunuzu multimedya oynatıcıya dönüştürebilirsiniz.

Eğer Raspberry Pi üzerinde başka işletim sistemi kullanmak istiyorsanız “Raspberry Pi Üzerinde Kullanabileceğiniz 3 İşletim Sistemi” adlı yazımıza bekleriz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir