Raspberry Pi’ye Windows 10 Geldi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

İlk kez Şubat 2012’de piyasaya çıkan ‘Tek kartlı bilgisayar’ gündelik hayatta her kesim tarafından farklı amaçlarla kullanılıyordu. Bu sefer Raspberry Pi konusundaki gelişme Microsoft’tan geldi. Microsoft özgür bir dünyayı geliştiricilere açtı.

Raspberry Pi cihazınızda Windows 10’un soyulmuş ve zayıf bir versiyonunu kullanmak ister miydiniz ? Cevabını büyük ihtimalle evettir. Windows’un göülü cihazları için geliştirdiği “Windows 10 IoT Core” Microsoft’un web sitesinde indirilmeye hazır. Sürüm Raspbian veya diğer Linux tabanlı işletim sistemlerine alternatif olarak ilginç bir izlenim sunuyor.

rpi

facebook müşteri hizmetleri

Peki neden ?

Microsoft tek kartlı bilgisayar çılgınlığında başa geçebilmek için efor sarfediyor.Esasen Windows kullanıcı arayüzü olmadan bile çeşitli programlar ve projeler üzerine çalışmanıza olanak sağlıyor. Ötrneğin robotik bir masa hokeyi ya da hava durumu programı geliştirebilirsiniz. Windows’un Raspberry platformu C++, C#, JS, VB, Python ve node.js destekliyor.

Geliştiriciler belki başlat menüsünü ve diğer özellikleri kaçırıyor olabilirler(çünkü bunlar aslında kullanıcı arayüzüdür) ancak aslında güçlü projelerini geliştirebilmek için çok iyi programlanabilir bir platforma sahip oluyorlar.

Github üzerinden örnek kodları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ve buradan da “Windows 10 IoT Core”u indirebilirsiniz. Windows’un RAspberry Pi platformunu tehlikeli hale getirmesi için bu kadarını yapması yeterli oldu çünkü böyle bu her türlü programın yazılabilmesi için yeterli bir altyapı, artık geliştiriciler sınırsız bir programlama kapasitesine sahipler. Büyük ihtimalle yakında Microsoft’un oyuncağı haline gelecek.

Merak edenler okuyucularımız Raspberry Pi cihazını 25-35 dolar aralığında internet üzerinden alıp deneyebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir