Resmi Gözetleme Kongresine Çağrılan Teknoloji Devleri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Google ve Dünya’nın teknoloji devleri olan diğer firmaları Twitter, Facebook, Apple ve Microsoft ile beraber Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın düzenlediği çok önemli olarak değerlendirilen bir kongreye çağırıldılar. NSA’nın düzenlediği bu kongre, gelişmekte olan iletişim bilgilerini değerlendirerek yapılan gözetleme sistemlerinin tartışıldığı ve kanunların düzenlediği bir toplantı olacak.

Resmi Gözetleme Kongresi (Reform Government Surveillance) adı altında toplanacak olan on büyük teknoloji firması, Amerika’da yer alan dernekler, sosyal gruplar ve Amerika’da yaşayan kişiler gözetleme kanunu hakkında düşündüklerini dile getirerek, tartışmalar yapıyorlar. Kongreye katılan teknoloji firmalarına ise Amerikan Devleti önemli olan giriş izinlerini kullanmalarına imkan tanıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Teknoloji Devleri Ne Konuşacak?

Katılan ve davet edilen firmalara gönderilen davetiyelerde ABD Başkanı Barack Obama’nın bizzat adı ve imzası yer alırken aynı zamanda Amerika’da yaşayan vatandaşların da görüşünün alınacağı bu toplantıda dilerlerse vatandaşlar görüşlerini ve dileklerini bu firmalara iletebilecekler. Google’ın sitesinde yer verilen mektupta, bu toplantıya katılmak isteyen kişiler isim ve e posta adreslerini vererek, irtibata geçebiliyorlar.

Teknoloji bu kadar gelişirken artık dünya politikacıları da işin içine dahil olmak durumunda kaldılar. Zaten Dünya’ya hükmeden sosyal medya araçlarından bir kaç tanesi ile önemli bir toplantı ve kongre gerçekleştiren NSA ve ABD hükümeti de bu durumun ne kadar ciddi olduğunun son derece farkındalar. Aslında bu kongrenin asıl güzel ve önemli tarafı Amerika halkının da katılımının sağlanması. Çünkü katılımcı demokrasi ile insanların olmadığı, kullanmadığı ve fikir üretmediği bir pazar boşa çıkacaktır.

Tüm bu sistem ve uygulamaların tercih edilir olma noktasındaki değeri kullanıcılardır. Dolayısıyla kullanıcıların görüşleri de bu manada büyük önem taşıyor. Ben yaptım, karar verdim oldu demekten çok daha iyi bir yol izlenen kongrede, uzman kişilerin yanı sıra oluşturulan sistem ve uygulamaları birebir kullanan kullanıcıların ve kişilerin de fikirlerinin alınması bu doğrultuda önemli bir unsur. Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama’nın da bu kongreye bu kadar önem ve değer vermiş olması da aslında teknolojinin dünya üzerinde nasıl bir etki sahibi olduğunu gözler önüne seriyor.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir