Robot Teknolojisi Evrim Geçirmeyi Öğreniyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Mühendisler kendini geliştirebilen ve performansını arttırabilen robot tasarladı. Bir robot kolu insan müdahalesi olmadan giderek gelişen şekilde bebekler üretiyor.

Araştırma projesi çevresel şartlara uyum sağlayan robotlar üretebilmeyi hedefliyor.

Zürih ve Cambridge takımları çalışmalarını PLOS One dergisinde paylaştı.

Hikaye bir bilimkurgu filminden alıntı gibi: bir robot kendine benzeyen robotlar oluşturuyor ve her yeni nesil bir öncekinden daha iyi oluyor. Fakat bu gerçek bir hikaye.

Fakat bu robotlar dünyayı ele geçirmeyecekler- en azından şimdilik.

Bebek robotlar plastik küpler ve motorlardan oluşuyor. Anne robot kolu ise bu parçaları farklı şekillerde birbirine yapıştırıyor. Yapılan işlem basit ancak sistem tamamen dahice.

facebook müşteri hizmetleri

Anne robot bebeklerinin hareket kabiliyetlerini inceliyor ve onların hareket kabiliyetlerini her tasarımda daha da geliştiriyor.

Robot toplamda 10 nesil üretti ve sonuncu nesil gücü bitene kadar ilk nesilin 2 katı uzaklığa kadar hareket edebildi.

robot iç

Projede görev alan Dr.Fumiya’ya göre tek odak noktası yaşayan şeylerin evrim kabiliyetine yeni bakış açıları kazandırmak ve incelemek. Robotların genellikle seri üretim halinde olduğunu ve işgücünde kullanıldığını belirten Fumiya, robotların kendini nasıl geliştirebildiğini ve yaratıcı zekalarının kapasitesini görmek istediklerini ekledi.

Andre Rosendo’ya göre diğer bir odak noktası robotların yeni koşullara alışabilmesi ve yeni çözümler üretmesi.

 

Araba üretimi endüstrisindeki robotların araçların tüm kusurlarını inceleyebildiğini ve çözüm üretebildiğini düşünün. Ya da tarlanızda çalışan robotların yeni ekim teknikleri ve verim üzerine yeni yöntemler denediğini. İşte bunlar hep gelecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir