Samsung Tüm Dünyaya İnterneti Hedefliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Google ve Facebook gibi dünya devi şirketlerin yanı sıra en azından ülkemizde adını pek duymadığımız bir kaç şirket tüm dünyaya interneti dağıtmayı hedefleyip uzun süredir çalışmalara devam etmekteydi. Bu çalışmalar daha çok güneş enerjili birer sistem ile birlikte çalışan insansız hava araçları olmasının yanı sıra yine aynı şekilde güneş enerjisi ile çalışan uyduları kullanan sistemler hala denenmekte. Aynı amaç uğruna çalışmaya başlayan yeni oyuncu Samsung da benzer bir plan hazırlamış durumda.

facebook müşteri hizmetleri

Güney Koreli dünya devi bir şirket olan Samsung, dünya çapında internet dağıtma işini toplam 4600 adet mikro uydular ile yapmayı amaçlıyor. Sayı oldukça yüksek olsa da Samsung’un iddiasına göre kurulacak ağın aylık toplam kapasitesi 1 Zettabyte (1 milyar terabyte) -Daha önce duymadığım bir boyut kademesi-  seviyesinde. Bu rakam ise Samsung’a göre 2028 yılına kadar dünyanın tahmini bir şekilde tüketeceği internet kapasitesi için yeterli. Uyduların haberleşmek için birden fazla frekans arasında geçiş yapabilmeleri saniyede 1 terabyte’ın üzerinde veri akışına imkan sunmalarına yardımcı olacak.

Her ne kadar bu tarz teknolojiler dünyadaki en ıssız alanlarda dahi internete erişilmesine imkan sağlayacak olsa da şirketlerin uydu yığınlarının dünyayı çevrelemesi bir takım farklı problemlere yol açabilir. Dünya üzerindeki haberleşmenin de tamamen özel şirketlere bırakılması güvenlik açısından da endişe verici bir durum olacaktır. Samsung’un projeyi 10 yıl içerisinde tamamlamayı düşündüğünü de belirtelim. Görünen o ki orta vadede bu tarz girişimlerin ilk sonuçlarını görmeye başlayacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir