SIM Kartınız 4.5G Destekliyor mu ? 4.5G Hakkında

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Son günlerde televizyondan sıkça gördüğümüz, hayatımızı doğrudan etkileyebilecek teknolojilerden biri olarak 4.5G’yi sim kartınız destekliyor mu ? Sim kartım 4g destekliyor mu diye düşünüyorsanız yine doğru yerdesiniz.

Aslında Dünya’nın hiçbir noktasında 4.5G diye bir teknoloji veya böyle bir adlandırma yok. Sadece Muz Cumhuriyeti’nde birinin “4g’yi atlayalım, 5g’ye geçelim” demesinden sonra 5G’nin en erken 2020’de test aşamasına geçeceğini danışmanlarının araştırması sonucu ülkesinde ‘4G’ ismini istememiş ve 4G altyapısıyla 4.5G’ye geçilmesini sağlamıştır. Ek bir not: 4G teknolojisi 5G’yi de destekliyor yani atlanması zaten saçmaydı.

Kısa zaman önce yeni aldığım G3 ile hiçbir zaman 4G kullanamayacağımı düşünürken ülkemize gelen yeni güncelleme (Türkiye v1.2) sayesinde 1 Nisan 2016’da altyapının tamamlanması ve ülke genelinde hizmet vermesi bekleniyor (!?). İstatistiklere bakarsak 250 bin km uzunluğundaki fiber altyapımızın ülke çapındaki 60bini geçen sayıda baz istasyonuna ulaşabilmesi için 8 katına çıkması gerekiyor (???).

Öte yandan her şeyin tamamlanacağını varsayalım.

facebook müşteri hizmetleri

Peki Hangi Sim Kartlar 4G Uyumlu ?

Yakın zamanda çıkan orta ve üst düzey telefonların hepsi zaten 4g yani LTE teknolojisini destekliyor.

Yurtiçinde bulunan hangi Sim kartın 4G desteklediği konusunda net bir bilgi yok. Bazı operatörler 2009 yılından beri 4G de destekleyen Sim kartlar veriyor. Ancak bu konuda da bir netlik yok. Bazı operatörler sim kart değişimi için 20 TL‘ye kadar ücret isteyebiliyorlar.

4gTurkcell Sim Kartlar

Turkcell uzun zamandır 4G uyumlu Sim kart sattığını ancak yine de kesinlik olmadığı için size Sim kartınızın uyumluluğunu internet üzerinden kontrol edebileceğiniz bir sistem sunuyor.

Turkcell’in 4.5G web sayfasına girerek sim kartınızın durumunu öğrenebilirsiniz.
Vodafone Sim Kartlar

Vodafone halihazırda 60’dan fazla ülkede 4G hizmeti veriyor.(Evet, Dünya’daki durumuyla bu kadar övünen bir ülkeyiz ama teknolojide 60’dan fazla ülkeden çok gerideyiz.)

2009’dan beri verdiği kartların tamamının 4G uyumlu olduğunu belirten şirket, üzerinde 3G yazan Sim kartlarının 4G ile de uyumlu olduğunu belirtti.

Yine de için rahatlasın diyenler için Vodafone da internet üzerinden bir kontrol sistemi sunuyor.

Avea Sim Kartlar Değişecek

Avea yaptığı açıklamada şu an var olan Sim kartlarının en fazla 3G desteklediğini ve Sim kartlarının bayilere giderek değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Sim kart değişimleri için abonelerden ücret alınacak…(Bu şirket beni hiç şaşırtmıyor.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir