Slayin İncelemesi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Mobil marketlerde yüzlerce retro grafiklerde oyun var. Yani artık mide bulandırıcı bir noktaya geldi bu retro grafikli indie oyun saçmalığı. Çoğu geliştiricinin oyunlarını retro grafiklerle yapmasının nedeninin sadece uğraşmak istememeleri olduğunu düşünüyorum hatta ben. Artık bana retro grafiklerle yapılan indie oyunlardan gına geldi -ki retro oyunları AAA next gen oyunlara tercih ederim ben-. Neyse ki hepsi sadece “uğraşmak istemedikleri” için yapılmıyor. Aralarında cidden üzerinde uğraşılmış ve emek sarf edilmiş yapımlar da var. Slayin de onlardan bir tanesi.

Slayin, RPG öğeleri ile desteklenmiş bir hack ‘n slash oyunu. Oyunun yapımcıları Slayin‘i “tarihin ilk sonsuz RPG oyunu” olarak nitelendiriyor ve bir bakıma haklılar da. Oyunda seçtiğiniz karakter ile bir “odada” bir oraya bir buraya koşturup canavar öldürüyor ve level atlıyorsunuz. Ölürseniz karakteriniz tamamen ölüyor, kayıt sistemi de yok oyunda. Ama dediğimiz gibi oyun sonsuz olarak devam ettiği için bu çok da etkilemiyor zevkinizi, öyle ya da böyle öleceksiniz nasılsa. Oyunda knight, wizard, knave, archer, tamer ve ninja olmak üzere altı sınıf var ancak oyun başladığında açık olan tek sınıf knight. Oyunda fame points topladıkça yeni sınıflar açabiliyorsunuz ve söylemek zorundayım ki sınıflar çok pahalı.

facebook müşteri hizmetleri

Grafikler demiştik. Grafikler tam olması gerektiği gibi. Yapımcılar retro oyun yapmak istemiş ve tamamen retro bir oyun yapmışlar. Bazı yapımcılar gibi üşenmemişler, her pikseli özenle işlemişler neredeyse. Retro hissini yaşatmak isteyen çoğu oyunun aksine bu oyun cidden retro hissini buram buram yaşatıyor grafikleriyle. Tüm karakter sprite’ları özenle işlenmiş. Shovel Knight‘tan beri gördüğüm en iyi retro grafiklere sahip diyebilirim Slayin için.slayin

Müzikler oldukça güzel. Tıpkı grafiklerde olduğu gibi müziklerde de bir NES tadı var. Özellikle uğraşıldığı belli -ki oyunun bestecisi Matt Creamer aynı zamanda Retro City Rampage‘in de soundtrack’ine de imzasını atmış-. Oyun ekranında sadece iki şarkı var ve birini yine fame points ile satın almanız gerekiyor.

Oyunun tek eksi yönünü seslere vermek zorundayım. Her ne kadar müzikler şahane olsa da sesler de bir o kadar vasat. Yani komiğime giden şu, neden karakter ölünce kauçuk ördek gibi ses çıkarıyor ki?

Oynanış oldukça basit. Yani baya basit, o kadar basit ki herkes rahatlıkla oynayabilir. Üstteki fotoğrafta görebileceğiniz gibi üç adet tuş var oyunda. Sağ ve sol oklar karakterinizi koşturacağınız yönü seçmeye yarıyor ve diğer büyük tuş… Aslında bu tuşun her karakter için farklı bir özelliği var. Mesela knight koştuğu yere doğru dokunduğu herkesi öldürebildiği için tuş knight’ta zıplama görevi görüyor. Wizard’da ise karakterin fırtına çıkarması için kullanılıyor o tuş. Bunlar gibi tüm karakterler için ayrı bir fonksiyonu var anlayacağınız.

Özetle Slayin harika bir oyun olmuş. Her parçası için ince ince uğraşılmış, vadettiği her şeyi yerine getiren bir oyun. Ancak oyunun sesleri diğer özelliklerine göre vasat kaldığı için kaybediyor. Ben sitede puan sistemi olsaydı oyuna 9/10‘u basardım rahatça. Eğer retro seven bir insansanız hiç diğer oyunlara bulaşmayın, dalın buna. Ha derseniz “ben retro sevmiyorum da aa’yı geçemeyince başka oyunlara bakmaya karar verdim” hiç uğraşmayın bu oyunla. Şuraya tıklayarak rootsuz aa hilesi bölümünü seçin, oyunu siz yapmışsınız gibi bölümleri teker teker geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir