Snake Rewind İncelemesi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yeni neslin anlamadığım bir tarafı da sürekli eskilerden kalan şeyleri yeniden diriltme çabaları, Bazı şeylerin nesilden nesile aktarılması gerekse de bazılarının aklımızda güzel anılar olarak kalması en iyisi gibime geliyor benim. Çünkü bazı şeyler yeni nesilde eski güzelliğinden uzak bir görüntü sergiliyor ve bu kaçınılmaz bir şey. Snake Rewind da bunlardan biri.

Size oynanışın nasıl olduğunu, mantığını falan anlatmayacağım. 90’larda doğmuş her insan evladı Snake oynamıştır, o yüzden bildiğiniz ayrıntılarla kafanızı şişirmek istemiyorum. Oyun bildiğimiz Snake anlayacağınız, yemleri ye, çıkarsa da bonusları ye, sakın kuyruğuna çarpma. Mantık bu. Yapımcılar ekstra bir şey yapmamış. Yapımcı demişken, oyunun yapımcısı ilk Nokia’lardaki Snake’in de yapımcısı oluyor aynı zamanda.

Ben hayatımda Snake oynarken böyle zorlandığımı hatırlamıyorum. Zorlanmamın nedeni ise oyunun zorluğu ya da hızı değil, oyunun kontrolleri çok odunca. Oyun size iki oynanış seçeneği sunuyor; tap ve swipe. Tap seçeneği ile yılanı istediğiniz yöne basarak yönlendiriyorsunuz, swipe seçeneği ile de ekranda yılanı yönlendirmek istediğiniz bölgeye doğru parmağınızı kaydırıyorsunuz. Swipe seçeneği fena değil, ona bir lafım yok (her ne kadar “daha iyisi de olabilirmiş” olsa bile) ancak tap kelime anlamıyla işkence. ekranda yukarı basmanıza rağmen sizi farklı bir yöne çevirebiliyor oyun, nereye bastığınıza dikkat edin o yüzden. Bir de oyunda “rewind” seçeneği var. Rewind’ın olayı şu; ölürseniz yediğiniz yemlerin beşini feda edip oyuna devam ediyorsunuz ve siz öldükçe feda edeceğiniz yemlerin sayısı da haliyle artıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Slayin İncelemesi

Grafikler hoş. Yani üzerinde çok konuşulacak bir şey olmasa bile en azından iki boyutlu bir oyuna göre ışıklandırmalar son derece güzel. İsterseniz oyunun temasını değiştirerek oyuna daha farklı tatlar ekleyebiliyorsunuz (yazarın cümleyi toparlayamaması). Temalar arasında DOS ve Commodore 64 tarzı gördüm ben ve bunlar cidden çok hoş ayrıntılar. En azından Snake kendi neslindeki düşen yol arkadaşlarını anmayı unutmamış.

Sesler ise… Oyunda yoğun bir nostalji havası var ve bu en çok da seslerde görülüyor. “Mission completed” sesi bile sanki Commodore 64‘ün o cızırtılı seslendirmelerinden biri gibi geliyor. Bu hoş bir şey, ancak yeni nesil bunu beğenmeyebilir.

Özetle Snake Rewind iyi bir oyun ama çok iyi bir oyun değil. Grafikler ve sesler güzel olsa da oynanış kalas gibi olunca onların da bir anlamı kalmıyor. Eğer aradığınız saatlerinizi geçireceğiniz bir oyun ise Snake Rewind o oyun değil. Eğer sitede puan sistemi olsaydı (editörümüz ısrarla eklemiyor) ben bu oyuna 6,5/10 verirdim. Bu oyunla uğraşacağınıza ya eski Nokia’nızın tozunu alıp Snake’in tozunu attırın, ya da gidin aa oynayın. Ha yok derseniz “ben aa’yı beceremiyorum” diye, şuraya basarak, rootsuz aa hilesi bölümüne girip takıldığınız her şeyi hocaya sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir