Snapdragon 818 İşlemcisi 10 Çekirdek İle Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Qualcomm’dan yeni gelen iddialara göre yeni Snapdragon 818 işlemcisi 10 çekirdekli olacak. Snapdragon 810 işlemcisiyle üst segmentte performans liderliğini kaybeden Qualcomm, Snapdragon 810 ile oldukça ısınan ve güç tüketen bir işlemciye imza attı. Bu da başta LG olmak üzere pek çok firmanın amiral gemilerinde Snapdragon 810 işlemcisi kullanmaması olarak karşımıza çıkıyor. LG G4 modelinde 6 çekirdekli 808 kullanılan ve güç tüketimi ve ısınma ile ilgili bazı sorunlar çıkmıştı. Gelen bilgilere göre Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 818, 10 çekirdekli yapıda olacak.

facebook müşteri hizmetleri

Henüz netlik kazanmasada 20nm teknolojisi ile üretilecek ve 1.2 GHz hızda çalışıp, 4 tane ARM CortexA53 mimarisi ile işlemci yer alacak. Orta seviyede 1.6 GHz hızında çalışan ve yine ARM Cortex A53 mimarisini temel alan iki çekirdek kullanılacak.
Üst seviyede ise 2 GHz hızında çalışan 4 tane ARM Cortex A72 mimarisine sahip çekirde görev alacak. 4 + 2 + 4 mimari dizilimine sahip olacağı söylenen 10 çekirdekli Snapdragon 818, yeni nesil grafik işlemcisiyle geliyor.

Diğer yandan Snapdragon 810’da ciddi ısınma sorunları oluşmasının ardından Snapdragon 818 ile 20nm teknolojisi kullanıldığından dolayı 10 çekirdekli işlemci, hiç ısınmadan SoC içinde çalıştırılacak. Bu tarz bir işlemcinin, biraz daha serin çalışması için 14nm üretim teknolojisi olması gerekiyor. Diğer yandan akıllı telefon firmalarının önümüzdeki sene içerisindeki çıkartacakları yeni nesil akıllı cihazlarında 10 çekirdekli Snapdragon 818 işlemcisini kullanacak gibi duruyor. Stabilize sorunları veya ısınma sorunu gibi durumların olması şimdiden bekleniyor diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir