Snapdragon 820 İle Gelen Yenilikler

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Qualcomm firmasını artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Snapdragon serisi çipsetleriyle mobil cihazlar için çözümler sunan firma bu seneki Snapdragon 810 fiyaskosu dışında oldukça iyi iş çıkaran bir firma olarak dikkat çekiyor. Intel, MediaTek ve Samsung gibi ciddi rakipleri olmasıyla mobil firmaların tercih etmesi ve artık çipsetleri öğrenen kullanıcıların da Qualcomm’u seçmesi için yoğun çalışmalar yapan bu tarz firmalarda gözler Snapdragon 820’ye çevrilmişti.MediaTek’in Helio X30’u hazırlama aşamaları sonucunda Snapdragon 820’yi tanıtan firma, 8 çekirdekten istediği verimi alamayınca 4 çekirdeğe geri döndü. Ancak bu dönüş oldukça işimize yarayacağa benziyor.

facebook müşteri hizmetleri

Kısaca hatırlatmak gerekirse 4 çekirdekli Kyro mimarisi ile düzenlenen Snapdragon 820’deki her bir çekirdek 2.2GHz hızında çalışıyor. OpenGL ES 3.1+ destekli Adreno 530 grafik işlem biriminin konumlandırıldığı çipsette Hexagon 680 DSP kullanılıyor. Daha basit anlatmak gerekirse Snapdragon 810’dan iki kat daha iyi performansa sahip olacak olan Snapdragon 820’nin tek artısı bunlardan ibaret değil. Şimdi, bu ilk ve en dikkat çekici detaylardan biri olsa da 4.5G gelene kadar bizim pek yaraımıza olmayacak. Ancak biz yine de bahsedelim. Snapdragon 820 adlı kardeşimizde en ciddi geliştirmelerden biri internet bağlantısı olmuş. LTE desteğini hat safhaya çıkartan ve WiFi performansında da doruklara ulaşan S820, LTE-U desteği sayesinde 600Mbit donwload ve 150Mbit upload hızlarına rahatca ulaşabiliyor. 802.11ad ve MU-MIMO gibi destekleri ile de kablosuz Wi-Fi bağlantısında eğer modeminiz sağlıyorsa gigabit seviyelerinde gezen bir performans görebileceksiniz demek.

Artık bildiğiniz üzere birçok telefon kullanıcısı gerek kulaklık gerekse direkt telefondan çıkan ses desteğine önem vermeye başladı. Bundan hareketle başta HTC olmak üzere LG vb firmalar gerek Dolby ile işbirliğine giderek gerekse farklı yöntemler ile cihazlarından kalitesi ses çıkışının yolunu arıyorlar. Qualcomm’da pazarda önemli yerde olunca “Tamam siz aramayın ben direkt olarak çipsete ekliyorum bunu koçerolar” diyip Snapdragon 820’ye sorround seviyesinde ses desteği sundu. Böylelikle alacağınız Snapdragon 820 kullanan cihazlarda çatır çatır ve dinlemeye doyamayacağınız ses berraklığı ve güzelliği olacak. Ama şunu da belirtelim. Bunun için cihazlardaki hoparlör ve verecekleri kulaklıkların kaliteleri de bir o kadar önemli olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir