Sony’nin PS Vita’ya Yaptığı Haksızlığı Eleştiriyoruz

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Sony şu an teknolojide ismi yedi düvele yayılmış bir şirket. Özellikle PlayStation konusunda yaptığı atılımlar uzun bir süredir şirketi ayakta tutmaya yetti de arttı bile. PS2 döneminde resmen en yakın rakibi XBOX‘ı satışlarda onlarca kez katlayarak rezil rüsva eden PlayStation, her ne kadar PS3 döneminde yarışı sonuncu olarak bitirse bile (Wii’ye karşı nasıl bir şansı olabilirdi ki zaten?) PS4 döneminde şaha kalktı ve yine konsol yarışının lideri haline geldi. Tamam PS4 cephesinde işler harika gidiyor, Sony PS4 sayesinde paraya para demiyor ancak bütün bu ihtişamın gölgesinde yok olmaya yüz tutmuş, yaratıcısının bile unuttuğu bir konsol var; PS Vita.

PS Vita çok büyük hayallerle çıktı. Amaç geçen nesilde Nintendo DS‘e karşı daha güçlü olan PSP‘yi piyasaya sürdükleri gibi yeni neslin lideri Nintendo 3DS‘i alaşağı etmek için ondan daha güçlü bir el konsolu yapmaktı. Ortaya çıkan şey gerçekten de muazzam bir şeydi, PS3’e yakın grafikler, retina dokunmatik ekran, arka panel ile oyunu farklı bir açıdan oynama keyfi (ki evet arka panelle oynamak çok zevkli)… Nintendo‘nun cidden korkulu rüyası olmaya başlamıştı PS Vita. Kimi dergiler şimdiden PS Vita‘yı el konsollarının yeni lideri ilan etmiş, “PS Vita ile beraber 3DS’imin üzerindeki tozu alabilmek için özel toz bezi alacağım” tarzı cıvık espriler bile üretmeye başladı. Fakat PS Vita çıkışını yaptığında her şey çok farklı gelişti…

Hayır konsol kötü değildi, Sony ne söz verdiyse tutmuş, ortaya kelimenin tam anlamıyla “taşınabilir bir PS3” çıkarmışlardı. Hayır, sebebi Nintendo 3DS‘in daha iyi bir konsol olması da değildi. Gerçi evet, her ne kadar grafik olarak PS Vita daha iyi olsa bile oynanış dinamikleri açısından 3DS daha iyi olmasa bile daha zevkliydi en azından. Ama sebep bu da değildi. Konsolun satış rakamlarının bir türlü Sony’i tatmin edememesinin nedeni aslında tam olarak şuydu; Sony’nin yanlış kararları.

dusty-PS-vita

facebook müşteri hizmetleri

 

Öncelikle PS Vita ve Wii U‘nun aynı kaderi paylaştığını hatırlatalım. Tıpkı PS Vita gibi Wii U da bir türlü Nintendo‘nun istediği gibi satış rakamlarına ulaşamadı ancak Nintendo‘nun son iki yılda yaptığı başarılı hamleler konsolu kelime anlamıyla küllerinden yeniden doğurdu. Ancak Sony PS Vita için aynı şeyi yapamadı, daha doğrusu yapmadı.

PS Vita muazzam potansiyeli olan bir konsol. Hala öyle. İlk senesinde çıkan oyunlar gerçekten çok kaliteliydi; Little Big Planet, Persona 4 Golden, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Uncharted… Dediğimiz gibi PS Vita resmen elde taşınan bir PS3 gibiydi ve tüm oyunları da bunu gösterir gibi çıkarılmıştı. Özellikle Uncharted‘ın grafikleri gerçekten göz alıcıydı, öyle ki deneyen 3DS kullanıcıları kendi konsollarından soğuyorlardı. Ama Sony bunun devamını getiremedi.

Neden getiremedi? Çünkü yazının başında da bahsettiğimiz gibi artık mahallede yeni bir çocuk var ve Sony tüm dikkatini ona yoğunlaştırmış bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Her ne kadar Japonya’da hala çok iyi PS Vita oyunları yayınlansa da o oyunlar Japonya dışına gelemiyor bir türlü, çünkü PS4. Konsol artık oyun konsolu modundan çıkıp resmen tablet pc haline geldi, çünkü PS4. Sony konsoldan ümidi kesip artık PS Vita’yı PS4 kontrolcüsü olarak kullanabileceklerini açıkladı… Çünkü PS4.

PS4 PS Vita‘nın mezarını kazmış oldu. Çünkü Sony, Nintendo gibi sadece oyunlar üzerinde çalışan bir şirket değil, sürüyle ürünü var; telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, kameralar… Dolayısıyla PlayStation için çalışan ekibin haliyle kısıtlanması gibi bir durum oluşuyor. Her ne kadar büyük bir ekip olsa da şu an PS4 über boyutlarda bir yere sahip Sony için ve Sony tüm ekibin dikkatini bu yöne çekti. PS Vita bu yüzden PS4’ün gölgesinde kaldı ve hiç beklenen satış rakamlarına ulaşamadı. Konsol o kadar az sattı ki, hacker’lar konsolu kırmak için uğraşmıyor bile.

Sony ne yapmalıydı? Her şeyden önce Sony PS Vita için Japonya’da çıkan oyunlar en azından PSN üzerinden Batı’ya getirmeliydi. Çünkü gerçekten harika oyunlar var, PS Vita Monster Hunter Frontier G, Sword Art Online gibi çok güzel oyunlara sahip Japonya’da. Yani tamam tüm bu oyunları Batı’ya kutulu olarak ihraç etmek çok pahalıya mal olur Sony için (ÇÜNKÜ PS4!), ama en azından PS Vita için PSN üzerinden yayınlansa bu oyunlar, fena olmaz mıydı? Zaten PS Vita için kutulu oyun alan çok büyük bir kitle yok (çünkü alacak oyunları yok), yani hepsini olmasa bile en azından Japonya’da hit olmuş oyunları Batı’ya getirseydi en azından PSP kadar satabilirdi PS Vita. Ama maalesef Sony elindeki cevherin kıymetini bilemedi, çünkü PS4.

Yine de PS Vita hala potansiyeli olan bir konsol ve Sony eğer başarılı adımlar atarsa PS Vita küllerinden doğabilir. Ama halihazırda Sony bile PS Vita’dan ümidini kesmiş durumda. Şu an güzelim konsola PS4 için tıpkı Wii U’nun tablet kontrolcüsü gibi bir cihaz gözüyle bakmaya başladı… Yazık ettin Sony.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir