Square Enix DirectX 12 Teknoloji Demosu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Gün geçmiyor ki bir şirket kalkıp “biz grafikte devrim yaratıyoruz” demesin. Yeni neslin de gelmesiyle tüm şirketler “en iyi grafik” uğruna tüm silahlarını ortaya attı, 4K ekran çözünürlüğü, saç ve kıl mekanikleri derken fotoğrafik kaliteye günbegün yaklaştığımız sektörün şimdilik en büyük bombası Square Enix‘ten geldi. Microsoft Build 2015‘te yayınlanan Square Enix DirectX 12 teknoloji demosu ile mevzuyu öyle bir yere çekti ki, izlerken tüylerinizin ürpermesi muhtemel.

2013‘te yeni nesil için tanıtılan Final Fantasy: Agni’s Philosophy isimli teknoloji demosunun devamı olarak gösterilen Witch: Chapter 0 [Cry] adlı demo tamamen gerçek zamanlı olarak çalışıyor, yani hiçbir sahne önceden render’lanmış değil. Bunun kanıtı olarak ise Microsoft kurumsal başkan yardımcısı Scott Guggenheimer bizzat kontrolü ele alarak kamera açısını, zamanı vs. değiştiriyor.

facebook müşteri hizmetleri

Daha yeni 4K‘ya geçmiştik değil mi? Sıkı durun. Gösterilen sahnelerden her biri en az 63 milyon poligon içeriyor ve bu sayı DirectX 11‘in yapabildiğinin 12 katı kadar. Ayrıca demoda kullanılan dokuların çözünürlüğünün 8K x 8K oldukları söyleniyor.

Demodaki karakterin her bir saç telinin teker teker poligon olarak render’landığı da belirtiliyor. Tabii ki bu demoyu çalıştırmak da o kadar kolay değil, zira gösterim esnasında kullanılan bilgisayarın 4 adet Nvidia Titan ile çalışıyordu. Yayınlanan demodaki sahnelerin 63 milyon poligon içerdiğini belirtmiştik, sizin de görebileceğiniz gibi kapalı alanları gösteren demonun bu hali bile 63 milyon poligonla çalışıyorsa açık dünyayı siz düşünün. Özellikle demonun Final Fantasy ismi altında yayınlanması da ayrı bir mesele. Bahsedilen demonun videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir