Triton: Su Altında Oksijen Üreten Maske

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Evet yanlış duymadınız derin deniz dalışlarında veya herhangi bir suda oksijen üreten maske tasarımı büyük ilgi topluyor.

James Bond filminde gördüğümüz ve hepimizin gelecekteki alışveriş listesine girmeyi başaran inovatif tasarım sonunda gerçekleşecek.

Yıllardır bilim adamları su altında nefes alabilmemizin yollarını araştırıyor, biyologlar balıkları inceliyor ve bilim kurgu filmleri pek çok fantastik öğeyle hayatımıza giriyor. Peki bu tasarım nereden çıktı ?

Triton adıyla adlandırılan tasarım birkaç yıldır çeşitli şekillerde karşımıza çıktı ancak nihayet üretim aşamasına geçilecek. Solungaç bölmesinden içeri giren su mikro batarya ile elektrolize uğruyor ve hidrojen ile oksijen ayrışıyor. Bir mikro kompresör ise(mikro dediğime bakmayın gerçekten çok güçlü) ortaya çıkan oksijeni hava tankında depoluyor. Böylece siz de tıpkı balıklar gibi su altında nefes almaya başlayabilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

triton su altında nefes almakTasarımın esas amacı uzun süren araştırma dalışlarında ve arama kurtarma operasyonlarında hareket kabiliyetini arttırmak ve dalgıçları yük hamallığından kurtararak daha uzun süre su altında kalabilmelerini sağlamak. Böylece yüzyıllardır insanların akıllarını karıştıran ve hayallerini süsleyen bir sorunu şimdilik büyük ölçekte aşan ve tüm araştırma faliyetlerinin geniş ölçekte yürütülmesine imkan veren gözlük yakın zamanda üretime geçecek.

Şimdilik üretimin ne zaman başlayacağı ve fiyat seviyesi belli değil. Ancak ürün çıktığı zaman hayatımıza büyük katkı sağlayacağı çok açık. Küçük bir ihtimal olsa da fiyatlarının düşük olması bu ürünü sahillerimizde de sıkça görebileceğimiz anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir