TÜBİTAK’dan AMOLED Ekran Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Teknolojide adından sıklıkla tekrar ettiren TÜBİTAK‘dan yeni bir proje geliyor. TÜBİTAK yakın zamanda dokunmatik AMOLED ekran üretebilecek.

facebook müşteri hizmetleri

Son bir sene içinde teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren atılımlar yapan TÜBİTAK, cep telefonu sektöründe çoğunlukla duyduğumuz AMOLED ekranların üretimine geçecek.
Öncelikle Samsung gibi akıllı cep telefonu sektöründe muhteşem şirketlerin ağırlıklı olarak kullandığı AMOLED dokunmatik ekran teknolojisinden biraz bahsetmek gerekirse; AMOLED ekranlar, her bir pikselin aydınlatılmasıyla görüntüyü sağlar. En önemli özelliklerinden birkaç tanesi, ekrandaki renge bakılırsa (örneğin siyah) abes px ışımasını önleyerek yararsız enerji tüketiminin önüne geçilmesi (yani bataryaların ömrü, başka ekran teknolojilerine gereğince AMOLED sebebiyle çok daha uzun olabiliyor) ve renklerin çok daha net, güzel olarak görünmesini sağlayan bir ekran çeşidi.

Mobil sektörü için stratejik bir teknoloji olan AMOLED, TÜBİTAK bünyesinde geliştirilmeye başlandı. 320×240 px RGB AMOLED Aviyonik görüntülük Geliştirilmesi adını taşıyan bu projenin uygulamaya asıl geçiş tarihi ise 17 Nisan 2015 oldu.

Proje kapsamında 320×240 piksel çözünürlüğünde AMOLED görüntülü ekranlar geliştirilecek. Piyasaya çıktığı zaman Super AMOLED, 2K AMOLED ekranlar varken TÜBİTAK’ın girişimi taşınabilir sektörü için çokta büyük bir hareket olmayacak. Ancak bizim üzerine durduğumuz konu, ülkemizdeki bir kurumun AMOLED dokunmatik ekran üretecek olması.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir