Tüm RPG Oyunlarda ‘Karakter’ Yaratma Rehberi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Aranızda RPG oynayan varsa bilir, karakter yaratmak ve ona bir isim vermek oyunun belki de en zor kısımlarıdır. Karakterinizi istediğiniz gibi şekillendirmek, ona yakışacak bir isim bulmak bazen saatler bile alıyor. Aranızda edebiyattan anlayanlar da varsa, bu karakterin kişiliği olmadan tam anlamıyla bir karakter’ olamayacağını da bilir. Bu yazımda size anlatmak istediğim şey de şu; derin bir hikayesi olan bir RPG‘den maksimum zevk almanızı sağlayacak türden karakter nasıl yaratılır?

:: SimCity Buildit Oyun İncelemesi

Öncelikle size bu yöntemin faydalarından bahsedeyim. Bir kere az önce dediğim gibi, çok kollu ve gelişken bir hikayesi olan oyunlardan maksimum zevki almanızı sağlayacak, dahası gerçek hayatta tadamadığınız duyguları size tattırabilecek, yapamayacağınız işlerin gururunu veya üzüntüsünü size hissettirecek. Artı severek oynadığınız RPG‘yi sıkılmadan, hep aynı yollara sapmadan defalarca oynayabileceksiniz.

Bu anlatacağım yöntem, kendi keşfettiğim bir şey değil, bunu baştan söyleyeyim. Hatta ilk masa üstü RPG‘ler kadar eski. Dungeons & Dragons, Pathfinder, Shadowrun ve türevleri, FRP dediğimiz oyunlara aşina olanlar zaten bu yöntemi biliyorlardır.

Gerekenler:

Bir adet, oynadığımız karakterin geçmişi hakkında bize minimum bilgi veren, karakter yaratmada ise hikaye el verdikçe bizi serbest bırakan RPG. (Burada örneğimiz Skyrim olacak.) Ve yine bir adet, tercihen geniş hayal gücü.

::25 Saniyede Skyrim Özeti

Nasıl Yapılır:

facebook müşteri hizmetleri

Dediğim gibi, şu an örneğimiz Skyrim, fakat bunun dışında bir çok RPG‘ye de uygulanabilir.

İlk yapmamız gereken şey, oynamak istediğimiz karakter tarzını belirlemek. İyi veya kötü, sessiz ya da girişken, hızlı ya da güçlü vs. gibi bir çok değişkenden bir kaçını bir araya getirdiğinizde, karakterimizin kişiliğinin ana hatları belirlenmiş olur. Bu özellikler, Skyrim‘de katılacağınız gruplar (Dark Brotherhood, Thieves Guild gibi), sivil savaşta seçeceğiniz taraf (Imperial Legion ya da Stormcloak Rebellion) ve bir çok oyun içi gidişata anlam katacaktır. Ayrıca karakterimizin dış görünüşü, silah ve zırh seçimi gibi kararları da etkileyecektir.

İkincisi ise karaktere bir ‘Arka plan’, yani geçmiş belirlemektir. Skyrim bu yönden biçilmiş kaftandır çünkü bize geçmişimiz hakkında sıfır bilgi verir ve oynayacağımız ırkı bize bırakır. Böylece karakter, güneyli hırsız bir Khajiit, adalardan gelmiş yetim bir büyücü High Elf, ya da hayatını ortaya atarak savaşan barbar bir Nord olabilir. Olasılıkların sonu yoktur.

Arka plan yaratırken dikkate almanız gereken şeyler, oyunun tarihindeki olaylardır. Mesela oyundaki zamanda önce yaşanmış bir savaş varsa, karakterimiz bu savaşı yaşamış bir gazi, ya da savaşta babasını kaybetmiş genç bir delikanlı olabilir.

Arka plan ne kadar ayrıntılı olursa oynayış tarzınızı da o kadar etkiler. Örneğin, çocukluğu boyunca amcasından ok ve yay kullanımı öğrenmiş biri için yay, vazgeçilmez bir silaha dönüşür. Ya da gençken kız kardeşi Orclar tarafından kaçırılan biri, bütün Orclara ön yargılı davranır. Bunda da örnekleri uzattıkça uzatabiliriz.

Buna ek olarak, ayrıntılı bir arka plan, karakterin çevresiyle etkileşimini de farklı hale getirir. Doğaya ve insanlara karşı sevgi dolu bir karakter, durduk yere hayvan öldürmez ve insanları tehtit etmez mesela.

Eğer “Ben bunun üstesinden gelirim, daha çok ayrıntı katacağım!” diyorsanız, karakterinizin vücudundaki yara izleri, dövmeler, sava boyası, saç ve sakal stili, yüz hatları ve giyim tarzına kadar her şeyi arka plana ekleyebilirsiniz.

Fazla uzatmayayım, zaten anlatmak istediğim şeyi anlamışsınızdır çoktan. Eğer bu önerilerimi dikkate alırsanız (ve hatta kendi zevkinize göre geliştirirseniz, ki bunu öneririm) eminim ki oynadığınız oyundan aldığınız zevk tavan yapacaktır.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir