Türkçe Siri’nin İlk Sürümü Çıktı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Apple‘ın geliştirdiği iOS‘un yardımcı yapay zekası Siri, kullanıma sunulduğundan beri birçok aktif kullanıcı tarafından kendi ana dillerine de çevrilmesi isteniyordu. Yeni çıkan iOS 8.3 ikinci Beta sürümü itibari ile artık Türkçe Siri kullanabileceğiz.

Siri Nedir?

Çok azınız Siri’nin ne olduğunu ya da ne işe yaradığını bilmiyorsunuzdur, ancak yine de biraz bahsedeyim.

Siri, iOS kullanıcılarının cihazlarında bulunan, sesli komut alabilen bir yapay zekadır. Siri’nin Android‘de karşılığı S Voice, Windows Phone‘daki karşılığı ise Microsoft’un Halo oyun serisinden tanıdığımız yapay zeka Cortana‘dır. Benim fikrime göre Microsoft’un Windows Phone adına aldığı en iyi karardır zaten Cortana’yı kullanmak.

Siri’ye verebileceğiniz komutlar bayağı çeşitli. En basitinden birini aramak için, mesaj yollamak için, internette arama yapmak için, hava durumunu öğrenmek için vesaire bir sürü kullanışlı komutu uygulayabiliyor. Bunun dışında kullanışlı sayılmasa da, size fıkra anlatmasını, şaka yapmasını ya da size ‘Efendi’ diye seslenmesini de sağlayabiliyorsunuz, ancak Türkçe Siri bizim mizah anlayışımıza nasıl uyum sağlar bilemiyorum.

facebook müşteri hizmetleri

Türkçe Siri Ne Gibi Avantajlara Sahip?

Tabi ki Türkçe Siri‘nin en önemli avantajı, artık iOS’un donanımından tam manasıyla faydalanmak için belirli bir seviyede İngilizce bilginizin olmasına gerek kalmamasıdır.

Bunun yanında, Türkçe karakterlerin telaffuzunu anlayabilecek olan yeni Siri, aramak ya da mesaj yollamak istediğiniz kişinin ismini rahatlıkla bulabilecek. Yani “Hüseyin’i ara” dediğimizde araması gereken kişinin Hüseyin olduğunu idrak edebilecek. (Cümleyi öyle bir kurdum ki, Türkçe Siri’den önce iOS’ta beyin yokmuş gibi oldu, neyse.)

Dahası artık internette aramak istediğiniz şeylerin sonuçlarını Türkçe alabileceksiniz.

türkçe-siri-ss

Dün kullanıma açılan iOS 8.3 ikinci Beta sürümünde Türkçe Siri’nin yanında Tayland dili, Portekizce, Danca, İsveççe, Hollandaca ve Rusça destekleri de mevcut. Yeni dillerin yanında birçok farklı ve yeni Emoji‘ler de iOS 8.3 ikinci Beta’da sizleri bekliyor.

Eğer iOS geliştirici hesabınız yoksa, maalesef Türkçe Siri‘yi deneyebilmek için iOS 8.3 açık Beta testlerini beklemeniz gerekiyor. Ancak üzülmeyin çünkü açık Beta’nın önümüzdeki ay başlayacağı tahmin edilmekte. Umarız bu yeni eklentiden aktif iOS kullanıcıları memnun kalırlar, fakat ilk zamanlar hatalar olması mümkün.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir