Türkiye’de Oyun Dağıtıcılarına Soruşturma

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Malum ülkemizde oyun fiyatları oldukça pahalı. Hatta Steam oyun fiyatlarında düzeleme yapmasına rağmen yine de oyun fiyatlarının pahalı olduğunu fark ediyoruz. Özellikle mağazalardan kutulu oyun almak istediğimiz de ise bu fiyatlar giderek artıyor.

Rekabet Kurumu ise oyunların fiyatları hakkında bir inceleme başlattı.BU soruşturma ise tüketicilerden gelen şikayetler üzerine önce ön soruşturma ve bunun sonuncunda da kapsamlı soruşturma olarak cereyan etti.

Sadece Aral Oyunu değil diğer dört firmayı da kapsayan bu inceleme ise bu firmaların kuralları ihlal edip etmediği yönünde olacak.

Türkiye’de Oyun Dağıtıcılarına Soruşturma

Rekabet Kurumunun başlattığı bu soruşturmanın amacı ise oyunların yüksek fiyatla satıldığı ve ana oyun dağıtıcıları ile firmaların anlaşmalı / uyumlu eylem içerisinde davranıp davranmadığını anlamak üzere. Yani Türkiye’de oyun dağıtımcılığı yapan firmaların kendi içlerinde gizli anlaşmalar yapıp yapmadığını ve gerçekten rekabet edip etmediklerini anlamak için bu soruşturma yapılıyor.

Bu soruşturma şu an için sonuca ulaşmadı.

Kanun gereğince Rekabet Kurumunun kendi İnternet sitesi üzerinden yayımladığı metni işe aşağıda görebilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

“Bilgisayar ve Konsol Oyunları Alanında Faaliyet Gösteren 5 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Açıldı
Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

-Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

-Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.

-Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

-Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

-Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.”

Soruşturmanın sonucunu ve ne karara bağlanacağını merakla bekliyoruz.

Tabii ki eğer oyun fiyatlarında bir düşüş olursa, biz oyuncular da bu durumdan çok memnun olacağız.

Ayrıca, Türkiye’de Minecraft Yasaklanacak Mı ? ve Mad Max Oyunu Eylül 2015’te Geliyor haberlerimiz ilginizi çekebilir.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir