Ubuntu MATE 15.04 Vivid Vervet Alpha 2 Yayınlandı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ubuntu’nun diğer dağıtımlarında olduğu gibi, Ubuntu MATE 15.04 Vivid Vervet dağıtımının da Alpha 2 versiyonu yayınlandı.

Ubuntu MATE, MATE masaüstü ortamı içeren resmi olmayan (Canonical desteği yok) Ubuntu dağıtımı. MATE ise; GNOME 3 sonrası çıkmış ve GNOME 2’nin çizgisinde ilerleyen bir masaüstü ortamı. Şu an için sadece GTK2 desteği bulunan MATE’ye yakın zamanda GTK3 desteği getirilmesi planlanıyor.

MATE 14.10 ile karşılaştırıldığında MATE 15.04 sürümü yenilikler içeriyor.

  1. MATE Tweak – Masaüstünde hangi simgelerin gözükeceğini, menü simgelerini açma kapama işlemleri gibi masaüstü üzerinde özelleştirmeler yapmanızı sağlayan bir yardımcı program.
  2. MATE Menu – Arama yapabileceğiniz bu panel öntanımlı menü değil. MATE Panel’e sağ tıklayıp sonradan ekleyerek kullanabileceğiniz bu panel üzerinden sistem üzerinde arama gerçekleştirebiliyorsunuz.
  3. Totem video oynatıcısının yerine öntanımlı olarak VLC geliyor.

Eğer Ubuntu MATE 14.04 LTS kullanıyorsanız bu özellikler size yeni gelmeyebilir. Çünkü MATE 14.04 LTS, MATE 14.10’dan sonra yayınlanmıştı.

facebook müşteri hizmetleri
Ubuntu MATE Menu
Ubuntu MATE Menu

MATE 14.04’den farklı olarak aynı Linux Mint 17.1 MATE’de olduğu gibi MATE Tweak içerisinden Compiz ve Macro arasında geçiş yapabileceksiniz.

Ubuntu MATE 15.04 ile birlikte yeni bir masaüstü teması geliyor: Yuyo-Dark (Sam Hewitt tarafından geliştirilmiş.)

Ubuntu MATE 15.04’ü indirmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz. İndirmeden önce sayfada bulunan sürüm notlarını okumanız tavsiye edilir. Alpha sürümü olduğundan çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz.

 

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir