Ürün Faktörleri – Kalite

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ürün alım süreçlerinde 5 kritik kural’ı duymuşsunuzdur; nitelik, nicelik, doğru zaman, doğru kaynak ve doğru fiyatlandırma. İşte bugün, bu yazımızda, bu konulardan en önemli görülen ‘Kalite’ unsurunu inceleyeceğiz.

 

Kalite, aslında ürünün kullanımına hitap eden özelliktir. En kaliteli ürünü elde etmek için en kaliteli hammaddenin kullanılması gerekir. Pek tabi ki kalitenin düşüşü, gelir ve gider tablosuna yansıyacaktır.

facebook müşteri hizmetleri

 

Bir ürünün kalitesi, belirli unsurlara bağlıdır. Fiziksel ve kimyasal testlerden geçirilebilir, kullanıcı tarafından test edilebilir ya da karşılaştırma neticesinde bulunabilir. Tabi ki marka ve model de kaliteye etki edecektir fakat kalitenin aslı, ürünün içinde aranmalıdır.

 

Bir ürüne talep üretmek için doğru üretim, doğru standartlama ve gereksizliğin atılması gerekli olduğu gibi doğru kalite de esastır. Kaliteden doğru istifade etmek isteyen müşteri, kaliteli mal seçiminden kendisi sorumludur.

 

Şayet ürün, bir hammadde ise üretici tarafından kalite kontrollerinden geçirilmiş ve alıcının ulaşımına sunulmuş olması gerekir. Pek tabi ki bu durum, kurallar dahilinde değildir, dolayısıyla alım-satım usüllerinde bu kural açıkça belirtilmelidir.

 

Dolayısıyla kalite unsuru, her ne kadar farklı faktörlere dayandırılsa da asli faktörü alınma amacına azami derecede hizmet etmesi ile bağdaştırılabilir.

Müşteri hizmetleri

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir