VPN Nedir ? VPN Hakkında Tüm Merak Edilenler

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Özellikle ülkemizde gündemden düşmeyen haber sitelere erişim engellemeleri ile VPN kullanımlarında artış gözüktü. VPN sağlıyıcıların gözünden kaçmayan bu durum ile VPN hizmeti sağlayanlar ülkemiz için indirimler ve kampanyalar yapmaya devam ediyor. Peki VPN nedir ? İngilizce olarak sanal özel ağ (virtual private network) anlamına denk geliyor. Olmadığınız ortamdan uzak bir fiziksel ağa bağlanmanızı sağlıyor. Bazı kitleler bu teknolojiyi şirketler için yerel ağ olarak kullansada bazı kurallar ve zorunluluklar gereği bu özelliği DNS gibi öğreniyorlar. VPN giremediğiniz siteler için tek bir çözüm diyebiliriz.

VPN Nedir ? Nasıl Çalışır ?

VPN hakkında birçok teknoloji kullanılsakda genel olarak açıklaması bilgisayarınızın fiziksel anlamda bulunduğu yerden karşısındaki ağa şifreli bir yol açar. Bu yol sayesinde girilen bilgiler dışarıdan gözükmez. Vpn nedir sorusunada bir anlamda cevap getirmiş oluyoruz. Fakat gözükmez dediğimiz noktada şöylede bir durum var güvenlik uzmanları görür fakat içerik hakkında net birşey göremez. VPN bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza bir ağ sürücüsü kurarak tıpkı bir sanal ağ bağdaştırıcısıymış gibi karşıdaki ağdan yeni bir IP adresi verir. Bu yöntem ile izin verilen siteler ve uygulamalarda gezinti yapabilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

VPN Türleri Nelerdir ?

Bu sistemin yani VPN nedir sorusunun olduğunu açıkladık. Fakat çeşitleri ve türleri nelerdir gelin onlara bakalım. Günümüzde şuanlık 3 adet popüler VPN kullanımı vardır. Bunların ilki evinizdeki bilgisayardan ofisteki sisteme veya bilgisayarınıza bağlanarak internete girmenizi sağlayan VPN sistemleri vardır. Bu yöntemi yaparken oldukça güvenli bir şekilde yapabiliyorsunuz. İkinci popüler sistem ise iş kullanımı dışında farklı bir mekandaki internet ortamına çıkış sağlayabilen sistemlerdir. Örneğin şifreli veya şifresiz olarak bağlandığınız bir kablosuz ağ var.

Şifre varsa ağa bağlı diğer bilgisayarlar, şifre yoksa da çevredeki herkes burada akan veriyi görebilir ve sosyal mühendislik tekniklerini kullanarak sizle veya çalıştığınız firmayla ilgili saldırı vektörleri oluşturabilir. Üçüncü ve son çeşit ise oyuncuların adına bir sistem diyebiliriz. Routing sorunları yüksek sunucularda cevap yani ping düşüren özellikli bir sistemdir. Oynadığınız oyuna göre devamlı güncel kalan bu sistem oyun verisini ayırmadan sorunu çözmeye devam edecektir.

Nasıl Kullanabilirim ?

VPN nedir sorusuna cevap aldınız ve diğer işlemlere başlayalım. Şirketinize erişebilmek için veya başka türlü şeyler için VPN sistemi konusunda yöneticilere başvurmanız gerekecektir. Bilgisayardan büyük ihtimalle bağlanmak istiyorsanız o cihaz üzerinde bazı güvenlik standartları getirilerek kurulup kullanma işlemine başlayabilirsiniz. Diğer sistemler için ise VPN sistemleri veya hizmetleri satın almanız gerekecektir.

Fiyatı Nedir ?

Yabancı firmalar genel veya özellikli VPN sistemleri sunuyor. Ayda 10-25 TL arası bir para ödemeniz gerekiyor. Para ödemeden bu sistemlere erişirseniz bazı sınırlar ve kısıtlamalar oluyor. Bir süre sonrada tamamen sistem duruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir