Warlords of Draenor Deneyimi Sizlerle

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Blizzard‘ın yeni eklenti paketi Warlorfs of Draenor çıkalı bir hafta olmadı. Biz oyuncular da paket çıktığından beri kimi zaman heyecanlı kimi zaman da hayal kırıklıkları ile dolu çalkantılı bir süreç yaşadık.

Warlords of Draenor‘un ilk çıktığı gece, hemen herkes sabaha kadar oynamak için hazırlıklarını yapmıştı, guild üzerinden de bunu paylaşıp eğleniyorduk. Saatler gece yarısına yaklaşırken görevlerin başlayacağı olan Blasted Lands bölgesi cross-server sayesinde çok kalabalıktı. En sonunda geri sayım bitti ve ekranımız da Dark Portal’ın önündeki Khadagar ile konuşmamız için görevimiz belirdi.

Tam o anda herkes serverdan düştü. Yeniden bağlanana kadar bayağı bir süre geçmişti ki oyuna girdiğimiz de artık serverlar arası kalabalıktan çevredeki oyuncuları hatta görevi vereceğimiz Khadagar’ı bile göremez olduk. Uzun bir bekleyişin ardından görevi verip Dark Portal’dan içeri Iron Horde ile savaşmak üzere girdik.

Tanaan_Jungle_01

İlk görev alanımız yani Dark Portal’ın girişi tahmin edileceği üzere çok kalabalıktı. Bu alanda sadece bir kere görev yapılabildiği için doğal olarak biraz çevreyi inceleyerek görev yapmak istememize rağmen bir an önce görevi bitirip buradan kurtulma telaşı arasında bölünmüş bir durumda, üstelik aşırı yavaş bir şekilde oynamaya devam ettik. Bu sırada yaşadığım bir diğer kopma ile on beş dakika bekledikten sonra yeniden oyuna girebildim.

Bu bölüm yaklaşık on beş-yirmi dakikalık bir görev zinciri ile sonra eriyor. Burada Iron Horde’u bastırmak için en son bir savaş makinası kullanmaya kadar varan görevlerimizi tamamladığımız da oyun bizi ilk görev alanımız olan Shadowmoon Valley’e gönderiyor. Shadowmoon Valley hatırladığımız dan çok daha güzel bir yer. Dark Temple’in olduğu yerde Draeni’lerin bir tapınağı yükselmekte aynı zamanda etrafta asit ile yanmış yeşil kayalar değil uzun güzel ağaçların olduğu Night Elf ormanlarına benzeyen ormanlar var.

Shadowmoon Valley’in bir diğer önemi oyunun belki de en ilgi çeken özelliği Garrison’un burada olması. Kendinize topladığınız “follower”lar ile burasını işletiyor, onları ana binanızdan görevlere yollayabiliyorsunuz. Bu görevler sonucu followerlar ekstra deneyim puanı veya size özel zırh parçaları kazanıp, kendileri de seviye atlıyorlar. Garrison’da bir strateji oyununda olduğu gibi etraftaki düşmanlarndan düşen ve görevler sayesinde kazandığımız kaynaklar ile yeni binalar yapabiliyor ve bu binaları yükseltebiliyoruz. Tıpkı Pandaria’daki Sunsong Ranch tarlarnız gibi bu alan da size özel. Geçen cuma günü kapatılan ve bakım yapılan serverlar sayesinde burada oluşan bug da düzeltildi. Bakım öncesi cross-server oyuncularının hepsi Garrison’da birbirni görebiliyordu. Bu durum da özellikle ana binanızdan, oyun içinde edindiğiniz follwerları göreve göndermekte sıkıntı yaşandı çünkü etrafta çok fazla oyuncu olduğu için görev yapacağımız masa veya NPC’ler gözükmüyordu.

facebook müşteri hizmetleri

wow-wod-shadowmoon

Görevler tıpkı Pandaria’da olduğu gibi bir hikayenin kısımları ve kısa kısa. Bir yerde iki ve ya üç kere görev yaptığınız da o kısmın hikayesi bitiyor ve sizi haritada bir başka yere yolluyor. Flight master’lar ise hemen her görev yerine yerleştirilmiş.

Oyunun ilk gecesinden geçen cuma günü serverların bakımının bitmesine kadar biz oyuncular oldukça sıkınıtılı anlar yaşadık. İlk gece özellikle herkes Shadowmoon Valley’deki ilk görevlerimiz olan ağaçları işaretleyerek odun kesme ve kuzgunları öldürme görevi hakkında büyük şikayetlerde bulundu. Her ağacın altında bekleyen on – on beş arası oyuncu, basılabilir olduğu anda bayraklara tıklıyor fakat lag yüzünden hiç kimse bayrağı alamıyordu. Aynı şekilde bir kuzgunu öldürmeye çalıştığınız da bir süre size kırmızı olarak gözüküyor fakat canı yarısına indikten sonra gri oluyordu ve bir başka oyucunun kuzgunu işaretlediğini fark ediyordunuz. Ben şahsen bayrak görevi için toplamda kırk beş dakika uğraştım.

Oyun ile birlikte gelen yeni dungeonların henüz iki tanesini görebildim. Bu ikisi de Iron Horde temalı çoğu Outland’te ki dungeon’lara benziyor. Boss’lar ise fazla kolay. Şu ana kadar üzerimizdekinden daha iyi bir eşyaya da denk gelmedik.

408401

Bütün oyuncular aynı zamanda bilgisayar performanslarından şikayetçi olmaya başladı. Pandaria’da gayet rahat bir şekilde yirmi kişilik raidler yapılabilirken, yeni gelen karakter modellemelerinin arkasından ve yeni alanların sayesinde oyun sürekli takılmaya başladı. Her eklenti paketinin çıktığı ilk gün oyunun sorunlu olduğunun bilincindeydik fakat WoD en kötüsü oldu. Cuma günü yapılan bakıma kadar çoğu kişi oyunu oynayamadı çünkü ne NPC’ler ne de düşmanlar bir türlü yüklenmiyor bir hayalet benzeri sadece haritada büyük bir lag ile geziyordunuz. Aynı zamanda WoD‘ta senelerdir alışık olduğumuz uçmanın olmaması bizi ayrıca üzdü. Oyuncular WotLK ve Cataclysm gibi başlangıç bölgeleri ikiye bölünseydi bu kadar problemin olmayacağı konusunda hemfikirdiler.

Mekanlar ve müzikler çok güzel bir şekilde bütünleşmiş. Yeni haritaya alışacak olmamız zaman alacağa benzese de WoD’un görselleri alıştığımız gibi.

Geçen cuma günü yapılan bakımın arkasından bütün oynanabilirlik ve lag problemleri çözüldü. Yine de ön-sipariş ile oyunlarını satın almış ve ilk gece oynama hevesi ile dolu olan oyuncular hayal kırıklığı yaşadılar. Yine de WoD’un biz oyuncuları çektiği ve oynamaya devam edeceğimiz ise bir diğer gerçek.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir